FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem, İlçeler, Politika 19 Ekim 2020 976 Görüntüleme

YUM-BİR den açıklama..

Yumurta Üreticileri
Merkez Birliği
YUM-BİR den açıklama..
Pazarlarda, yumurtanın artışı yönünde yapılan yorumlar, yem girdi maliyet artışlarını GÖLGEDE BIRAKTI…
Bu gün hammadde fiyat artışlarına dikkat çekmeden yumurta fiyatlarına odaklanmak 17 aydır zarar edip kapasite daraltan sektöre haksızlıktır..
Fiyat artışı, tamamen artan maliyetler karşısında, 17 aydır zarar eden, boğulmak üzere olan sektörün, “REFLEKS TEPKİSİ” dir…
Geçtiğimiz ay ve yıllarda çok daha fazla miktarda yumurta ihracatı yapılmaktaydı.. İhracat için üretilen yumurta, iç piyasa için üretilen yumurtanın yeri, üreticisi, müşterisi ayrıdır…
Fiyat artışının ihracata giden yumurta ile alakası yoktur… İhracata giden yumurtanın da, içerde satılan yumurtanın da, üretim maliyeti aynıdır… İç piyasa fiyatını kontrol etmek, yumurta üreticinin maliyetini gözeterek, “ARZ KONTROLÜNÜ” temin ile mümkündür. Ekonomisini düzeltemeyen yumurta üreticisi, pahalı hammaddeye ulaşabilmek için, peşin para ile TMO dan veya çok daha yüksek bedele piyasadan MISIR alabilmek için, çok ucuz bedele yumurtasını ARZ edecektir.. 1 kişinin ucuz verdiği bedele tüm sektör mahkum olacaktır..
2000 tl/ton a dayanan mısır fiyatını düşürmiyeceği gibi akabinde, düşen yumurta fiyatı ile Sektör, batışını ve sonunu hızlandıracak ve telafisi imkansız sonuçlar doğuracaktır… İster ihracat ister iç piyasa, yumurtalarımız şu an maliyetine pazar buluyor.. Girdi fiyatlarımız yükselişte, önümüzü göremiyoruz… Yumurta fiyatlarının geri gelmesi veya girdilerimizin az daha yükselmesi hayvan kesimi dolayısı ile üretim azalmasıdır… Yarın ihtiyacımız olacak tavuklarımızı gereksiz kesmeyelim..
“YUMURTA FİYATININ YÜKSELMEMESİ YEM GİRDİ MALİYETLERİNİN YÜKSELMEMESİNE BAĞLIDIR”
“YÜKSELEN GİRDİ… ZARAR EDEN SEKTÖR”
“Zarar eden sektör… kesilen Tavuk”
“Kesilen tavuk… azalan üretim demektir…”
SONUÇ: çok daha pahalıya yumurta yiyen halk” olacaktır…
İbrahim AFYON
YUM-BİR BŞK.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site apk Uzman Tescil