resmin alt tagı
resmin alt tagı
Ana Sayfa Ekonomi 2 Kasım 2021 253 Görüntüleme

Yeşilçay; “OSB’nin genişlemesinde Ak Parti Yönetimi ve milletvekillerimizin büyük desteğini gördük

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı haftalık olağan yönetim kurulu toplantısına katılan Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Bekir Yeşilay OSB’nin 2 milyon 620 bin metrekare alanda geliştiğini kaydederek 20 bin istihdam hedefliyoruz.

Bu konuda AK Parti yönetimi ve milletvekillerimizin büyük desteğini gördük” dedi. AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay da “AK Parti döneminde 1 tane açılan fabrika gösterin diyorlar. Fabrikayı bir kenara koyun 2002 de 192 olan OSB sayısı bugün 363’e çıktı. İhtiyaç var ki çıkıyor. Afyonkarahisar’daki OSB’nin kabuğuna sığmayıp genişleyecek olması da bunun en güzel örneğidir” diye konuştu.

AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı haftalık olağan yönetim kurulu toplantısı dün akşam gerçekleşti. Toplantıda Organize Sanayi Bölgesi Bekir Yeşilay ve beraberindeki heyet de katıldı. Toplantıda bir sunum yapan Yeşilay OSB’nin genişleme planları ile ilgili bilgi verdi.

“Arsaların devri yapıldı”

Hazırlanan bir video üzerinden bilgi veren Yeşilay şöyle konuştu; Lojistik Üs yapılması ile ilgili olarak Organize Sanayi Bölgemizin Gazlıgöl Yolu ile çevre yolu arasında bulunan demiryolu hattına paralel Şahitler Kayası arkasında 30 hektarlık bir alanda imar planları yapılmıştır. Arsanın devri hususunda Milli Emlak Müdürlüğü’ne başvuruda bulunulmuştur. Arsaların devri Bölge Müdürlüğümüze yapılmıştır. DDY 7. Bölge Müdürlüğü Lojistik Üs kısmına ulaşım sağlanması için iltisak hakkı ile ilgili proje çalışmaları başlamıştır.

“20 bin istihdam hedefliyoruz”

Yeşilay, “Organize sanayi bölgesinde yatırımcılar için tahsis edilen parseller kısa sürede yüzde yüz doluluk oranını yakalamıştır. Organize sanayi bölgesinde yer tahsis talebinde bulunan yatırımcıların ihtiyaçlarını karşılayabilecek katma değeri yüksek, ileri düzey teknolojik yatırım yapmak üzere 20 bin istihdam hedefiyle 2 milyon 620 bin metrekare alanda geliştiriliyoruz. Tahsis işlemlerimiz başlamış olup ilk sanayi parselimiz BOTAŞ Nehir Tekstil’e tahsis edilmiştir. Bölgemizde sanayicilerimize ve üniversite öğrencilerine yönelik Spor Yaşam Merkezi kuruyoruz. Spor Yaşam Merkezi’nde 2 adet halı saha, bir fitness salonu, kafeterya ve çeşitli dükkanlar bulunacaktır. 2021 yılı içerisinde inşaata başlayıp 2022 yılı içerisinde faaliyete geçirilmesi planlanmıştır” dedi.

“AK Parti yönetimi ve milletvekillerimizin büyük desteğini gördük”

Yeşilay, “Çevre yolu üzerinde ilimizle birlikte anılan Türkiye’de rakipsiz sucuk ve lokum ürünlerinin satışına yönelik ve D-300 yolu üzerinde Ankara- İzmir istikametinde yaklaşık 7000 metrekare alanda dördüncü ticari tesis alanını 2022 yılı içerisinde faaliyete geçirmeyi planlamaktayız. 300 bin metrekare alanda Müdürlüğümüz bünyesinde ulusal ve yerel taşımacılık dağıtım depolama, gümrükleme, bankacılık ve danışmanlık hizmetlerini sunabileceğimiz lojistik projemizi firmalarımızın hizmetine sunduk. Bölgemizde üretimden kaynaklanan atık sular Afyonkarahisar Atıksu Arıtma ile yapmış olduğumuz protokol neticesinde Afyonkarahisar Atıksu Arıtma Birliği tesisine gitmektedir. Bölgemizde kendi bütçemiz ile ileri teknoloji arıtma tesisini kurmuş olup 2021 yılında faaliyete geçmiştir. Çevre en hassas olduğumuz konudur. Geleceğimize daha yeşil ve temiz bir çevre bırakmak için firmalarımıza her yıl düzenli olarak giden dağıtımı ve dikim desteği veriyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sıfır Atık Yönetmeliği’nde yer alan tüm kriterleri yerine getirerek sıfır atık belgesi almaya hak kazandı. Özel güvenlik birimimiz suçun oluşmadan önlenmesi ilkesini şiar edilerek 24 saat görev yapmaktadır. Hedefimiz genişleme alanı ile Afyonkarahisar ihracatını arttırmak ve üretim gücüne güç katarak 20 bin istihdamı yakalamaktır. Başkanlık sisteminin artıları ve bakan yardımcısı kadroları bizim işlerimize büyük bir katkı sağladı. Bu süreçte gerek AK Parti yönetimi gerek ise milletvekillerimizin büyük desteğini gördük” şeklinde konuştu.

“Uzun yıllardır yaşadığımız kayıpları telafi ediyoruz”

AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay da toplantıda yaptığı konuşmada “Ülkemizin her alanda kat ettiği mesafeyi görmek bizleri gururlandırıyor. Şehrimize yeni yatırımcıların kazandırılması için yaptığınız girişimleri takip ediyor ve elimizden gelen desteği veriyoruz. Doğru istikamette ilerliyor ve önümüze çıkan her engeli bir bir aşıyoruz. Bu vesile ile hem uzun yıllardır yaşadığımız kayıplarımızı telafi ediyor, hem de aydınlık geleceğimize güvenle baktığımız bir dönemini yaşıyoruz. Son dönemde ülkemiz sanayi üretiminde, ihracatta, istihdamda, büyümede hızlı bir yükselişle, salgın öncesi dönemin bile üzerine çıktı” dedi.

“192 olan OSB sayısı 363’e çıktı”

“AK Parti döneminde 1 tane açılan fabrika gösterin diyorlar” diyen Uluçay şöyle konuştu. Fabrikayı bir kenara koyun 2002 de 192 olan OSB sayısı bugün 363’e çıktı. İhtiyaç var ki çıkıyor. Afyonkarahisar’daki OSB’nin kabuğuna sığmayıp genişleyecek olması da bunun en güzel örneğidir. Yapılan yatırımlar sonucu daha önceden yüzde 25 olan savunma sanayindeki yerli kullanım oranı yüzde 75’e yükseldi. Bu süreçte devlet özel sektöre çok önemli teşviklerde bulundu. Bugün şehrimiz çok stratejik ürünlerin üretildiği fabrikalara ev sahipliği yapıyor. Bizden önce resmen yok mesabesinde olan yenilikçilik ekosistemini günbegün geliştirdik. Bugün işletmeler, üniversitelerle AR-GE faaliyetleri yürütüyor. Teknoloji geliştirme bölgelerinin sayısını son 19 yılda 5’ten 89’a çıkıyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site apk Uzman Tescil