resmin alt tagı
resmin alt tagı
Ana Sayfa Gündem 2 Haziran 2022 123 Görüntüleme

Vizyon Proje: ‘Teleferik’ hayata geçiyor

Vizyoner projelere imza atmayı sürdüren Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek “olmaz” denileni yaparak hayal projenin hayata geçmesi için ilk adımı attı.

Afyonkarahisar Teleferik Projesi Yer Teslimi düzenlenen muhteşem törenle gerçekleşti.

Adeta şehir efsanesine dönüşmüş, yıllarca tartışma konusu olmuş Teleferik Projesine neşteri Belediye Başkanı Mehmet Zeybek vurdu. İhalesi geride bıraktığımız ay içerisinde yapılan Afyonkarahisar Teleferik Projesinin yer teslimi yapıldı. Erdal Akar Parkı’nda düzenlenen törene, Vali Yardımcıları Nurullah Kaya, Ömer Tekeş, Mehmet Keklik, Milletvekilleri Veysel Eroğlu, Ali Özkaya, İbrahim Yurdunuseven, AK Parti İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay, MHP İl Başkanı Mehmet Kocacan, il protokolü ve çok sayıda davetli katıldı.

1 Mayıs 2023’te proje tamamlanacak

Törenin açılış konuşmasını Firma Sahibi Kenan Kıran yaptı.  Kenan Kıran projenin 1 Mayıs 2023 tarihinde biteceğini müjdeleyerek; “Bu bizim ikinci projemiz olacak, birinci projemiz Fethiye Babadağ’da hayata geçti. Seneye projemizi Afyonkarahisarlılara ve ülkemize hediye etmiş olacağız. Belediye Başkanımızı böyle bir projeye destek verdiği ve cesaret ettiği için kutluyorum. El el vererek projeyi tamamlayacağız. İki istasyonlu kalkış ve varış olmak üzere 600 metre hat uzunluğuna sahip, 3 ledli taşıma sistemli, saatte yaklaşık 400 kişiyi kaleye taşımayı hedefliyoruz. Rekreasyon alanları, satış merkezleri, oyun ve spor alanları da projemizde yer alıyor. Bütün gayreti göstererek bir yıl gibi süre ardından hizmete sunmayı planlıyoruz. Hayırlı olmasını temenni ederek, teşekkür ediyorum” dedi.

Yaparsa Zeybek Başkan yapar

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek ise uzun zamandır konuşulan teleferik projesinin yolcu GARANTİSİZ olacağını altını çizdi.  Hayalleri gurura dönüştüren Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek projenin yolcu garantisiz yapılacağını duyurarak; “İhale edildi, edilmedi, yapıldı, yapılmadı” tartışmalarından sonra yolcu garantili bir ihaleye çıkmıştık Muhalefetin çok ciddi tepkileri vardı. “Veremezsin, verirsen zarar edersin AK Partili Meclis üyeleri zararı karşılamak zorunda” gibi eleştiriler geldi. Bu eleştirilere karşı bende “Teleferik bittiği zaman “Madem zararını AK Partili Meclis Üyeleri karşılayacak Herkes binebilir ama muhalefet asla” diye espri yapmıştım. Arkadaşlarımız espriden anlamıyorlar” dedi.

“Belediye olarak her zaman yanınızdayız”

İhalemizi gerçekleştirdik. Kenan kardeşimiz ve Ahmet Bey kardeşimiz kurmuş oldukları ortaklıkla ihalemize girdiler ve aldılar. Kendilerine kazasız belasız çalışma diliyorum. Allah yardımcıları olsun. Belediye olarak her zaman yanınızdayız” dedi.  Teleferik projesinin şehrimize değer katacağına dikkat çeken Başkanımız “Projenin Afyon’un ilk yerleşim bölgelerinden biri olan konaklar bölgesine ciddi bir hareketlilik getireceğinden şüphem yok. 2021 yılında Çevre Şehircilik Bakanlığımızın destekleriyle bu bölgede 115 konağımızı turizme kazandırdık” dedi.

“Milletvekillerimize teşekkür ediyorum”

Yatırımlara olan destekleri dolayısıyla Afyonkarahisar Milletvekillerimize de teşekkür eden Başkan Zeybek şöyle devam etti; “Bizi hiçbir zaman yalnız bırakmayan, yapmış olduğumuz yatırımlarda bizim önderimiz olan Milletvekillerimize desteklerinden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum. Bu yatırımları yaparken arkamızda güçlü bir desteğin olması gerekirdi. Elhamdülillah AK Parti Hükümeti var, Cumhur İttifakı var. Ülkemizin gelişmesi adına el birliği yaptılar. Onlardan aldığımız güçle, vekillerimizin destekleriyle önümüzü görerek ihalelere çıkıyoruz” dedi.

2023 seçimlerinden önce proje tamamlanmış olacak

Projenin 2023 genel seçimlerinden önce tamamlanacağı müjdesini veren Başkan Zeybek son olarak şunları söyledi, “Teleferik projesini 2023 Yılı genel seçimleri, seçim yasaklarından önce açılışını el birliği ile halkımızın hizmetine sunacağımızdan şüphem yok. Zor bir yatırım. Allah yardımcıları olsun. Herkesin “ülkede ekonomik kriz var” dediği dönemde firma cesur bir kararla ihaleye girdi Afyon’a hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

AFYONKARAHİSAR KALESİ TELEFERİK TESİSİ PROJESİ HAKKINDA;

 

 •             İLİMİZ AFYONKARAHİSAR; KONUMU, TERMAL TURİZMİ, GASTRONOMİ MUTFAĞI VE TARİHİ DEĞERLERİ İLE YERLİ VE YABANCI TURİSTLERİN UĞRAK NOKTASI OLMUŞTUR.

 

 •             KARAHİSAR KALESİ BÖLGENİN ÖNEMLİ TARİHİ DEĞERLERİNDEN BİRİ OLUP ŞEHRİMİZİN SEMBOLÜDÜR.

 

 •             KALEYE ULAŞIMDA YAŞANAN ZORLUKLAR, YAKLAŞIK BİR SAAT SÜREN YORUCU VE TEHLİKELİ YOLCULUK, TURİZM ŞİRKETLERİNİN AFYONKARAHİSAR KALESİNE GEZİ PROGRAMLARINI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE KISITLAMAKTADIR.

 

 •             YAPILACAK TELEFERİK TESİSİ SAYESİNDE DAHA FAZLA SAYIDA MİSAFİR GÜVENLE VE FARKLI BİR DENEYİMLE KALEYE ULAŞACAK, KALE ÜZERİNDE YER ALAN TESİSLERDE DAHA VERİMLİ VAKİT GEÇİRECEKTİR.

 

 •             TELEFERİK TESİSİ BELEDİYEMİZ BÜTÇESİNDEN HERHANGİ BİR ÖDEME VEYA BİLET GARANTİSİ VERİLMEDEN YÜKLENİCİ FİRMA TARAFINDAN KURULACAKTIR.

 

 •             YATIRIMCI FİRMA 25 YIL İŞLETECEK, TELEFERİK, WC, OTOPARK VE KAFETERYALARIN TÜMÜNÜN GELİRLERİNE BELEDİYEMİZ ORTAK OLACAKTIR.

 

 •             25 YILLIK SÜRENİN SONUNDA TESİS ÇALIŞIR VAZİYETTE BELEDİYEMİZE BEDELSİZ DEVREDİLECEKTİR.

 

 •             TELEFERİK HAT UZUNLUĞU 585 METRE OLUP, YOLCULARI 138 METRE YÜKSEKLİĞE TAŞIYACAKTIR.

 

 •             ALT İSTASYONDA OLUŞTURULACAK REKRASYON ALANINDA SOSYAL TESİSLER VE 18 ADET DÜKKÂN YER ALMAKTADIR.

 

 •             KALE ÜZERİNDE İSE YÜRÜYÜŞ YOLLARI, SEYİR TERASLARI, CAM TERAS VE 1 ADET KAFETERYA YER ALACAKTIR.

 

 •             TESİSİN İNŞAATI 2023 YILI İÇERİSİNDE TAMAMLANARAK HİZMETE AÇILACAKTIR. TESİS BÖLGEYİ CANLANDIRACAK VE ŞEHİR MERKEZİNİN TURİZM CAZİBESİNİ ARTIRACAKTIR.

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site apk Uzman Tescil