resmin alt tagı
resmin alt tagı
Ana Sayfa Politika 18 Kasım 2021 127 Görüntüleme

Taytak; “Cansuyu kredisi ve BAĞ-KUR prim borçlarının silinmesini talep ediyorlar”

2022 yılı bütçesinin Plan ve Bütçe Komisyonu, Ticaret Bakanlığı Bütçe Görüşmelerinde Konuşan Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Talimatları İle ‘Adım Adım 2023, İl İl Anadolu’ projesi kapsamında esnafların taleplerini paylaştı.

Türkiye Büyük Millet Meclisinde bakanlıkların 2022 yılı bütçe görüşmeleri devam ediyor. Ticaret Bakanlığı ve ilgili kurumların bütçe görüşmelerinde konuşan MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, yıllık ihracatta rekor kırıldığını söyledi. Taytak, “Öncelikle Ticaret Bakanlığı ve ilgili kurumlarımızın 2022 yılı bütçelerinin hayırlı olmasını diliyorum. Sayın bakanımız bugünkü yaptığınız açıklamalarda; ‘IMF Ekim görünüm raporunda 2021 yılı büyüme tahminlerinde, Nisan raporuna göre 2,9 puan artış ile G-20 ülkeleri içerisinde en yüksek artışın olduğu ülke Türkiye olmuştur’ diye ifade ettiler. 2021 yılı Ocak – Ekim döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre ihracatın yüzde 33,9 oranında artarak 181,8 milyar dolar, ithalatın ise yüzde 22,5 oranında artarak 215,6 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. 2019 yılında ulaşmış olduğumuz 180,8 milyar dolar yıllık ihracat rekoru aşılmıştır. 2021 yılı 10. ayına kadar ihracat rekoru 15 Ekim 2021 günü itibarıyla bir günde 1,5 milyar dolar ihracatla rekor kırılmıştır. Başarılarınızın devamını diliyorum”

“Perakende ticaretin düzenlenmesi kanun teklifini bekliyorlar”

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin talimatları ile ‘Adım adım 2023, İl İl Anadolu’ projesi kapsamında esnafların taleplerini de paylaşan Milletvekili Taytak, esnafların, perakende ticaretin düzenlenmesi kanun teklifinin bir an önce yürürlüğe girmesini talep ettiklerini ifade etti. Taytak, “Pandemi döneminde zor günler geçiriyoruz. Son dönemde temel gıda ve ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışları sebebiyle Ticaret İl Müdürlükleri 81 ilde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığını ve fiyat etiketi yönetmenliğine aykırılık yapılıp yapılmadığını anlamak için denetimler yapıyorlar. Ayrıca 5 zincir marketin denetimi için Ticaret Müfettişleri görevlendirildi. Bu da çok anlamlı bir adım olmuş oldu. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli Beyefendi’nin talimatları ile ‘Adım adım 2023, il il Anadolu’ projesi kapsamında Türkiye’nin bütün il ve ilçelerimizi dolaşıyoruz. Ziyaretlerimizde esnaflarımızın taleplerini de sizlerle paylaşmak istiyoruz. Öncelikle sonuç olarak; Perakende ticaretin düzenlenmesi kanun teklifinin bir an önce düzenlenerek meclise getirilerek yürürlüğe girmesini talep ediyorlar. Çünkü zincir marketler meselesi ortadadır. Sadece zincir marketler olarak başlayan çalışma daha sonraki süreçte mahalle bakkalına gönderildi.

Her mahalle arasında aynı zincir marketlerin farklı isimlerle hizmet vermeye çalıştıklarını görüyoruz. Bunlarda elbette oradaki küçük esnafımızı zor duruma düşürüyorlar. Zaten pandemi döneminde küçük esnaf işyerlerini açamadılar. Zincir marketler işlerine devam ederken onlar mağdur oldular. Bundan dolayı da çok ciddi manada sıkıntı yaşadılar. O sebepten dolayı bir an önce perakende ticaret sisteminin oturması için hazırlıkların bitirilip yürürlüğe koyulmasını istiyorlar”

“Cansuyu kredisi ve BAĞ-KUR prim borçlarının silinmesini talep ediyorlar”

Taytak ayrıca, “Cansuyu kredisi olarak adını koydukları en az 50 bin TL’lik kredi sıfır faiz, 2 yıl ödemesiz ve 5 yıl vadeyle ödemeli kredi istiyorlar. Pandemi döneminde kapalı olan küçük esnafların, BAĞ-KUR prim borçları vardır. Esnaflarımız bu borçların silinmesini talep etmektedir. Teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site apk Uzman Tescil