Ana Sayfa Gündem, İlçeler, Politika 2 Aralık 2020 208 Görüntüleme

SIRA TERMALDE


Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afjet A.Ş Genel Müdürü Yusuf Ulutürk ve Zafer Turistik Otelciler ve İşletmecileri Derneği Başkanı Ali Gümüşhan, Maden Tetkik Arama Genel Müdürü Cengiz Erdem’i makamında ziyaret ettiler.

Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ve Zafer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Ali Gümüşhan, MHP MYK Üyesi ve Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak’a TBMM Genel Kurulunda görüşülmesi planlan ‘Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin 27.Maddesi Termal su idare payı hakkında’ istek ve taleplerini ilettiler. Milletvekili Mehmet Taytak ve beraberindeki heyet ile birlikte çıkan kanun gereği hazırlanacak olan yönetmelik ile ilgili olarak Maden Tetkik Arama Genel Müdürü Cengiz Erdem’i makamında ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Milletvekili Taytak, “Geçtiğimiz hafta Meclis Genel Kurulu’nda görüştüğümüz ve kanunlaşan Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde turistik otel işletmecilerimizin idare payı hakkında bazı istekleri olmuştu. İşletmecilerimiz pandemi sonrasında birim maliyetinin kullanılan suyun metreküpünün 1,5 Türk lirasını geçmeyecek şekilde düzenlenmesini ve turizm amaçlı faaliyet gösteren kaplıca ve termal otellerden idareye ödenecek 2020 yılında tahsil edilmesi gereken parayı, 2021 Aralık ayında zam ve faiz uygulanmadan ödenmesini talep ettiler. Genel kurul çalışmalarımız sonrasında işletmecilerimizin istekleri doğrultusunda, Afyonkarahisar AK Parti Milletvekili Ali Özkaya’nın da imzasının bulunduğu önergeler ile Milliyetçi Hareket Partisi ve AK Parti gruplarının oylarıyla kabul edilerek kanunlaştı. Yapılacak olan yönetmelik ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi paylaşmak üzere, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Afjet A.Ş Genel Müdürü Yusuf Ulutürk ve Zafer Turistik Otelciler ve İşletmecileri Derneği Başkanı Ali Gümüşhan ile birlikte Maden Tetkik Arama Genel Müdürü Sayın Cengiz Erdem beyi ziyaret ettik. Ziyaretimiz esnasında Maden Tetkik Arama Genel Müdürü Cengiz Erdem ve kurum ilgili yetkililerini aralık ayı içerisinde Afyonkarahisar ilimize davet ederek, bölgede Jeotermal ve sera işletmeciliği yapan yetkililerimiz ile toplantı yapılmasına karar verdik. Genel Müdür Cengiz Erdem konuyla ilgili en ideal yönetmeliği hazırlayacaklarını belirttiler. Ben konuya olan ilgisi ve misafirperverliği için Sayın Cengiz Erdem Beye teşekkürlerimi sunuyorum. ”dedi.

Görüşme sırasında görüşlerini dile getiren Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, ”Jeotermal ve Sera İşletmecilerimizin sorunlarını Genel Müdür Cengiz Erdem ile paylaştık. Kendisine sorunlarımızı dinleyip bizleri kabul ettiği için teşekkür ediyorum. Davetimiz üzerine bu konuyla yapılacak olan toplantının Afyonkarahisar’da gerçekleşecek olması bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir. Termalin başkenti Afyonkarahisar’dır. Ayrıca bu ve buna benzer şehrimizi ilgilendiren tüm konularda Afyonkarahisar için desteklerini esirgemeyen Afyonkarahisar Milletvekilimiz Mehmet Taytak’a ilgi ve alakaları için çok teşekkür ediyorum” dedi.
Zafer Turistik Otelciler ve İşletmecileri Derneği Başkanı Ali Gümüşhan, “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun yapılacak olan yönetmeliği ile ilgili görüşme gerçekleştirdik. Aralık ayı içerisinde Maden Tetkik Arama Genel Müdürü Cengiz Erdem ve heyeti Afyonkarahisar ilimize gelecekler. İlgili işletme sahipleri ile toplantı gerçekleştireceğiz.” Dedi.

Afjet A.Ş Genel Müdürü Yusuf Ulutürk ise; “Bazı çalışmalarımız var bunları ileterek verimli ve samimi bir ortamda bir görüşme gerçekleştirdik” dedi.

Görüşmede, Maden Tetkik Arama Genel Müdürü Cengiz Erdem Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Taytak’ın ve heyetin daveti üzerine aralık içerisinde Afyonkarahisar iline ziyaret gerçekleştirerek, yapılacak olan yönetmelik ile ilgili en ideal çalışmayı hazırlayacaklarını belirterek Milletvekili Taytak ve heyetine ziyaretleri için teşekkür etti.

Ziyaret sonrasında Milletvekili Taytak Maden Tetkik Arama Genel Müdürü Cengiz Erdem’e Afyon mermerinden yaptırdıkları haşhaş motifli Türk bayrağı hediye etti.

Heyet daha sonra Jeoloji Etütleri Dairesi Başkanı İsmail Kara’yı ziyaret etti. Görüşmelerin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Sönmez Milletvekili Mehmet Taytak’ı arayarak telefon görüşmesi gerçekleştirdiler. Bakan Sönmez, Milletvekili Taytak’a yapılan girişimin anlamlı olduğunu, jeotermal ve sera işletmecilerinin problemlerini yakından takip ettiğini, hazırlanacak olan yönetmelikle hem sektörlerin problemlerinin çözüleceğini hem de doğal kaynakların daha düzenli değerlendirileceğini ifade etti. Geçen çarşamba günü alınan kararlar ile idare payının ödemelerinin pandemi sebebiyle bir yıl ertelendiğini bunun faydalı olacağını belirtti. Afyonkarahisar ilinin Termal Turizm açısından Türkiye’nin öncü şehirlerden olduğunu, yönetmelik ile ilgili aralık ayı içerisinde yapılacak toplantının Afyonkarahisar’da yapılacağını ve Afyonkarahisar’a yapılacak olan tüm girişimleri destekleyeceklerini ifade etti.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site apk Uzman Tescil