FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem, İlçeler, Politika 6 Kasım 2020 293 Görüntüleme

Sıkıntılar giderilmezse binlerce kişi işsiz kalacak


Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Afyonkarahisar’daki mermer işletmelerinin sorunları ve çözüm yollarının bulunması için TBMM Başkanlığına verdiği “araştırma önergesinde” sektörde çalışan binlerce emekçinin sıkıntıların giderilmemesi halinde işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu vurguladı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına Afyonkarahisar’ın İscehisar İlçesi’nde bulunan mermer işletmelerinin “ekonomik kriz” ve akabinde “pandemi” nedeniyle yaşadığı sıkıntıların araştırılması ve mermercilerin yaşadıkları sorunlara yönelik çözüm yollarının ortaya konması amacıyla“Meclis Araştırması” açılması için önerge verdi.

EKONOMİK KRİZ VE PANDEMİ SÜRECİ SEKTÖRDE CİDDİ SIKINTILAR YAŞANMASINA NEDEN OLDU

Milletvekili Köksal, araştırma önergesinin gerekçesinde, İscehisar İlçesi’nin mermer sektöründe oldukça önemli bir yere sahip olduğunu belirterek, “Afyonkarahisar’a bağlı İscehisar İlçesi mermer sektöründe oldukça önemli bir yere sahiptir. Türkiye’de mermerin başkenti olarak anılmaktadır. İlçe de Ankara karayolu üzerinde sağlı-sollu sıra sıra konumlanmış vaziyette yaklaşık 550 tane mermer işletmesi faaliyet göstermektedir. Bu işletmelerden 50 kadarı ihracatta yapmakta diğerleri iç pazarda ürettikleri malları satmaya çalışmaktadır. Son yıllarda yaşanan “ekonomik kriz” ve 11 Mart’ta ilan edilen “pandemi” sonrası mermer sektörü de maddi sıkıntılar yaşamaktadır. Elektriğe sürekli yapılan zamlar, hammaddenin dolar endeksli olması, ihracatta yaşanan sorunlar mermercilerin yaşadığı sıkıntılardan birkaçıdır.” dedi.

MERMERCİLER BORCU BORÇLA KAPATARAK KREDİLERLE AYAKTA DURUYOR, SİCİL AFFI ÇIKARILMALI

Geçmiş yıllarda fazla mesai yapan, 2-3 vardiya çalışan birçok mermer işletmesinin bugün işçi sayısını azaltarak tek vardiyada çalışmaya başladığının önemle altını çizen Köksal, “Yaşanan ekonomik kriz ve pandemi süreci sonrası birçok mermer işletmesi akşam 5’te mesai bitiminde iş yerini kapatmaya başlamıştır. Maliyetlerin yüksekliği karşısında mermerciler çaresiz kalmış, birçoğu borcu borçla kapatarak ya da kredilerle ayakta durmaya çalışmaktadır. Sicil affı çıkarılmadığı için kredi çekemeyenlerde icralarla boğuşmak zorunda bırakılmıştır. Mermercilerin yaşadığı her türlü sorunun TBMM’de araştırılıp çözüm yollarının bulunması için “Meclis Araştırması” açılması gereklidir.” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site apk Uzman Tescil