resmin alt tagı
resmin alt tagı
Ana Sayfa Politika 23 Kasım 2021 115 Görüntüleme

Mısırlıoğlu; “Sayın müdür bu şekilde mi ilimizin başarı sıralamasını yükselteceksin”

İyi Parti İl Başkanı Muhammet Mısırlıoğlu haftalık basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Mısırlıoğlu yarın kutlanacak olan 24 Kasım öğretmenler günü nedeniyle özel bir basın toplantısı yaparak öğretmenler gününü kutladıklarını ifade etti.

Başkan Mısırlıoğlu “Haklarını hiçbir zaman ödeyemeyeceğimiz öğretmenlerimizi bugün burada ağırlamaktan onur duyuyoruz. Değerli öğretmenlerimiz de öğretmenler günü nedeniyle duygu ve düşüncelerini sizlerle paylaşacaklar” dedi.

Başkan Mısırlıoğlu “24 Kasım Öğretmenler Günü’nün, tüm öğretmenlerimize sağlık, huzur ve mutluluk getirmesini diliyor ve yürekten kutlayarak basın toplantısına başlamak istiyorum” diye belirti.

“Bu onurlu mesleğin malzemesi insandır”

“Öğretmenlik, gücünü sevgiden alan, dünyanın en kutsal ve en saygın mesleğidir. Bu onurlu mesleğin malzemesi insandır. Bulunduğu her ortamda mum misali kendi yanarak etrafını aydınlatan öğretmenlerimiz, geleceğimizin teminatı çocuklarımızı ve gençlerimizi, çağımızın gereklerine ve ihtiyaçlarına göre, milli ve manevi değerlerimizi benimseyerek özümsemiş bir şekilde yetiştiren, kutlu görevin yılmaz temsilcileridir” diyen Başkan Mısırlıoğlu” Öğretmenlerimizden beklentimiz, çocuklarımıza ve gençlerimize, düşünmeyi, düşünerek bilgi üretmeyi, araştırmayı, sorgulamayı, akılcılığı ve bilimselliği öğretmeleri, onları eleştirel düşünce sistemine sahip, kişilikli, kendine güvenen, ülkesini ve Milletini seven, bireyler olarak yetiştirmeleridir. Sevgili Öğretmenlerimiz; ülkemizin her köşesinde, çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğe en iyi şekilde hazırlama idealinden hiçbir zaman taviz vermediğinizden ve yetiştirdiğiniz her öğrenciye bu bilinçle yaklaştığınızdan hiç şüphem yok. Tutuşturduğunuz eğitim meşalesi ile dün ve bugün olduğu gibi, yarın da geleceğin mimarı olmaya devam edeceksiniz” diye ifade etti.

“Yüksek puan alan binlerce adayın emeği hiç ediliyor”

Başkan Mısırlıoğlu “Bu duygu ve düşüncelerle, başta Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve saygı ile anıyor, emekli ve görevinin başında bulunan değerli öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum” dedi.

Başkan Mısırlıoğlu basın toplantısına ara vererek günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmak üzere Emekli öğretmenler Nazife Ünal ve Ali Osman Tufan’a söz verdi.

Emekli öğretmenler Nazife Ünal ve Ali Osman Tufan öğretmenler günü nedeniyle duygu ve düşüncelerini ifade eden birer konuşma yaptılar.

Emekli öğretmenlerin konuşmalarını tamamlamasından sonra basın toplantısına devam eden Başkan Mısırlıoğlu “Yıllarca KPSS’ye hazırlandıktan sonra yüksek puan alan binlerce adaylar mülakatlarda elenerek emekleri iç ediliyor. Mülakat torpil demektir. Normali mülakatın kaldırılması. Neden KPSS yapıyorsunuz madem. Zaten KPSS sınavı yapılıyor. İnsanlar emek harcıyor. Sınavı kazanan her vatandaş rahatlıkla atanabilir” dedi.

Başkan Mısırlıoğlu ekonominin geldiği durumu anlatarak “Bu ekonomik koşullar altında emeğiyle çalışan diğer tüm sosyal kesimler gibi öğretmenlerin maaşları da enflasyon ve döviz kurlarındaki artış nedeniyle ciddi oranda erimiştir. 2011 yılında dolar kurunun ortalama 1,67 TL olduğu ve 1590 TL aylık alan 9. derece 1. kademedeki bir öğretmenin maaşıyla 952 dolar alınıyordu. Bugün aynı derece ve kademede 4 bin 591 TL alan bir öğretmenin dolar bazında aldığı maaş 400 dolar (1 dolar=11.450) TL seviyesine inmiş durumdadır. Benzer bir şekilde 2011 yılında 9/1 derecedeki bir öğretmen maaşı ile yaklaşık 12 çeyrek altın alabiliyorken, 2021 yılında aynı öğretmen maaşıyla yaklaşık 4 çeyrek altın ancak alabiliyor. Bu da son 10 yıldaki öğretmen maaşlarının yüzde 50’ den fazla oranında eridiğinin ispatıdır. Yazıktır, günahtır” diye belirtti.

Kul hakkına girince de nas var

Sayın Cumhurbaşkanı “Nas var, faize göz yumamam.’ dedi. Haydi, buyurun

Nas ne demek? Kuran-ı Kerim’in emirleri ve sevgili Peygamberimizin örnek hayatı demek. Buradan Sayın Erdoğan’a seslenmek istiyorum: Doğrudur, Nas var. Ama Nas, başka konular için de var. Mesela; Beytülmale el uzatınca da Nas var. Mesela; ‘İşi ehline veriniz’ buyruğuna rağmen liyakatsiz kadroları milletin başına bela edince yine Nas var. Mesela, milletin başarılı evlatlarını mülakatlarda eleyip eşe, dosta, yeğene 5’er maaş bağlayıp kul hakkına girince de Nas var. Sayın Erdoğan, madem Nas konusunda bu kadar hassassın o zaman neden milletimiz zorluklarla mücadele ederken sen gidip milletin hazinesinden her gün milyonlar harcayarak sarayında sefa sürüyorsun? Millete gelince Nas var da sana gelince muaf mı oluyorsun? Ayıptır, günahtır” dedi.

“İlimizin başarı sıralamasında 71. sıraya düştüğü iddia ediliyor”

İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın’ı eleştiren Başkan Mısırlıoğlu “İlimiz eğitim ve öğretiminin geldiği noktanın baş sorumlusu il milli eğitim müdürüdür. İlimizin başarı sıralamasında 71. Sıraya düştüğü iddia ediliyor. Bu konuyu araştıracağız. Müdür bey okul müdürlerini toplayarak “Başarısız öğrencileri ve aileleri ikna edin, çocuklar LGS sınavlarına girmesinler” demiş. Pardon sayın müdür bu şekilde mi ilimizin başarı sıralamasını yükselteceksin. Senin o koltukta bugün oturmaman gerekiyor. Er veya geç istesen de istemesinde o koltuktan kalkacaksın. Bir an önce koltuğu bırak, oraya liyakat sahibi bir kişi gelsin. Eğitim bir sen adeta iktidarın arka bahçesi haline geldi. Bu sendika üyesi isen liyakatine bakmadan atanıyorsun. Olan evlatlarımıza oluyor. Pandemi döneminde eğitim öğretime ara verildi. Yaz boyu yapılamayan okulların tamiratı tam okulların açıldığı döneme getirildi ki sorumlusu ve sorunun nerden kaynaklandığını sorgulayan olmadı. Yıllardır hiçbir bakım ve tadilat yapılmayan devlet okullarımız adeta dökülmekte ve tehlike saçmaktadır. Bu çağda okullarımızın tadilatı için hiçbir bütçe ayrılmaması iş bilmezliğin ve vurdumduymazlığın bir göstergesidir. Dışarıdan badanalanmış, boyanmış okulların sağlamlık derecesi veya binanın kullanımı ortada yoktur. Bunlarla ilgili raporlar varsa bile gizlenmektedir. Okullarda ekonomik yapı, standart kalmamıştır. Öğretmenlik mesleğinin manevi karşılığı olan saygının bile kendilerine çok görüldüğü, sözlü taciz, saldırı, darp, silahla yaralama gibi olayların sıradanlaştığı ve kanıksandığı bir dönem yaşanmaktadır. Eğitimcileri şiddetin hedefinde olan bir toplumun geleceği karanlıktır” dedi.

“Miting alanını on binler doldurdu”

Başkan Mısırlıoğlu” Öğretmenlerin en büyük sorunlarından biri geçim sıkıntısı. Öğretmenler kendilerini değersiz hissediyor. Öğretmenler hamaset değil adalet istiyor. Daha ayın başında ay sonunu düşünürken eğitim vermek değil, emeğinin hakkını alarak, saygı görerek mesleğini icra etmek istiyor. Anne babalar artık çocuklarının öğretmen olmasını istemiyor. Binlerce öğretmen emekliliği gelmesine rağmen emekli maaşıyla geçinemeyeceği için emekli olmayı düşünmüyor” dedi.

Hafta sonu Denizli ilinde gerçekleşen İyi Parti mitingine değinen başkan Mısırlıoğlu “Geçtiğimiz Cumartesi günü İyi Parti İlk mitingini gerçekleştirdi. Mitingden 72 saat önce miting kararı alan partimiz miting startını vermiş oldu. Miting alanını on binler doldurdu. Genel Başkanımızın coşkulu konuşması ve mitinge katılanların coşkusu, sevinci görülmeye değerdi. Seçime her gün adım adım yaklaşıyoruz. İyi Parti kadroları seçime hazırdır. İyi Parti mutlaka iktidara gelecek ve ülkede kardeşliği tesis edecektir” dedi.

Basın toplantısı sonrası, 24 Kasım öğretmenler günü nedeniyle, pasta kesilerek öğretmenler günü kutlandı ve toplu fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site apk Uzman Tescil