FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 5 Nisan 2021 285 Görüntüleme

Milletvekili KÖKSAL, ““Avukatlar Yargının Olmazsa Olmazıdır”

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, avukatların yargının olmazsa olmazı olduklarını söyledi.

Milletvekili Köksal, tüm meslektaşlarının 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutladı.
AVUKATLAR, YARGININ İŞLEYİŞİNDE ÖNEMLİ BİR GÖREVİNİ YETİRE GİTİRİYORLAR
Milletvekili Köksal, kendisinin de bir avukat olduğunu ve mesleği icra ederken karşılaşılan zorlukları çok iyi bildiğini kaydederek, “Avukatlar ülke yönetiminin unsurlarından biri olan yargının işleyişinde olmazsa olmaz bir görevi yerine getirmektedirler. Savunma hakkının kutsallığından yola çıkılarak yapıla gelen avukatlık, mağdur vatandaşların sesi olma amacıyla kullanıldığında, önemli başarıları da beraberinde getirir.” dedi.

AVUKATLAR MESLEKİ OLARAK BİRÇOK SORUNLA KARŞI KARŞIYA…
Avukatların mesleki olarak birçok sorunla karşı karşıya kaldığını ve Türkiye’de yargının siyasallaştığını belirten Köksal, “Çok sayıda hukuk fakültesinin açılmasıyla binlerce yeni mezun avukatın iş bulma konusunda sıkıntı yaşaması özellikle mesleğin ilk yıllarında maddi sıkıntılarla mücadele etmek zorunda kalması hem mesleki sıkıntılar hem maddi zorlukları aşmak zorunda bırakılması avukatlarımızın yaşadığı sıkıntıların başında gelmektedir. Duruşma salonunda ceza yargılamasında savcıyla savunma avukatının kürsüde eşit olmaması yıllardır çözülemeyen ve avukatlık mesleğinin hala ülkemizde hak ettiği değeri alamadığını gösteren en büyük emarelerden biridir. Avukatlar silahların eşitliği ilkesi gereğince ceza davalarında savcıyla kürsü eşitliği istiyor. Avukatların can güvenliğinin sağlandığı kürsüde savcılarla eşitlendiği, maddi ve mesleki sıkıntılarının aşıldığı bir Türkiye dileğiyle tüm meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutluyorum.” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site apk Uzman Tescil