resmin alt tagı
resmin alt tagı
Ana Sayfa Gündem, İlçeler, Politika 4 Şubat 2021 292 Görüntüleme

Mehmet ZEYBEK: “Afyon lokumunun tescili şehre yeni bir ivme katacak”

Afyonkarahisar Belediyesi’nin coğrafi işaret tescili için başvuruda bulunduğu “Afyon lokumu”na Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından tescil belgesi verildi.

Başvuru ve onay süreçleri tamamlanarak coğrafi işaret tesciline hak kazanan “Afyon Lokumu” için tescil belgesinin takdimi amacıyla TÜRKPATENT’te tören düzenlendi. Törene, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar  Belediye Başkanı Mehmet Zeybek. TÜRKPATENT Başkan Yardımcısı Mehmet Duyar ve AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Hüseyin Ceylan Uluçay katıldı.

“Lezzetin başkenti olma yolunda hızla ilerliyoruz”

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Zeybek, Afyonkarahisar’ın bugüne kadar 17 ürününün tescil edildiği söyleyerek ” Afyonkarahisar Türkiye’de termalin başkenti. 26 bin yatak kapasitesi ile Türkiye’de tek iliz. Yumurta’da Türkiye’nin borsasını belirleyen bir iliz. Bu güne kadar 17 ürünümüz tescil edildi. Tescil sırasında bekleyen 16 ürünümüz var. Bunların peşinden ilave tescillerimiz de gelecek. 99’a yakın sıra bekleyecek yöresel ürünümüz var.  Yöresel lezzetlerimizin tescillerini bitirdikten sonra ‘lezzetin başkenti’ olma yolunda adım atan bir il olacağız. Yöresel lezzetlerimizi tatmaya herkesi davet ediyoruz.” dedi.

“Afyonkarahisar, Türkiye’nin gastronomi illerinden biri”

                AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ise Afyonkarahisar’ın Türkiye’nin gastronomi illerinden biri olduğuna dikkati çekerek, “Afyonkarahisar, termalin, mermerin, lezzetin başkenti. Bugün de ‘Afyon lokumu’ için bir yeni tescil aldık.” ifadelerini kullandı.
Afyonkarahisar’ın kaymak, sucuk, pastırma ve kilim gibi ürünlerinin tescil edildiğini belirten Yurdunuseven, “Bu tescillerimiz devam edecek. Afyonkarahisar’ı Türkiye’ye ve dünyaya bir gastronomi şehri olarak tanıtmayı sürdüreceğiz” dedi.

“Afyon lokumunun tescili şehre yeni bir ivme katacak”

                TÜRKPATENT Başkan Yardımcısı Mehmet Duyar ise  “Afyon lokumu”nun tesciliyle Türkiye genelinde 654 coğrafi işaret tescil sayısına ulaşıldığını, 708 de başvuru süreci devam eden ürün olduğunu söyledi. Afyon lokumunun ticarileşme potansiyeli olduğuna dikkati çeken Duyar, şöyle konuştu: “Tescil sonrası çalışmalarda ürünümüzün ülke ekonomisine büyük bir değer katmasını bekliyoruz. Coğrafi işaretler artık hayatımızın her alanına giren güçlü bir kavram. Bununla birlikte şehirlerimizde gastronomi kavramı da önemli bir yer edinmeye başladı. Afyonkarahisar’ın zaten güçlü olduğu gastronomi alanında Afyon lokumunun tescilinin şehre yeni bir ivme katacağına inanıyoruz.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site apk Uzman Tescil