Ana Sayfa Gündem 28 Ekim 2021 111 Görüntüleme

Köksal’dan Cumhuriyet Bayramı mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün "kimsesizlerin kimsesi" olarak nitelendirdiği Cumhuriyetimizin, hakkı, hukuku ve adaleti temel alan bir ruhla kurulduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

“Cumhuriyetin kurucu kadroları devletin sürekliliğini, milletin hayatını esas almıştır”

Milletvekili Köksal, Türkiye Cumhuriyeti’nin, kuruluşundan buyana dil, din, ırk, mezhep, inanç ve cinsiyet farkı gözetmeden, insanın özgürce ve kardeşçe yaşayabileceği demokratik bir sistemi hayata geçirmeye çalıştığını belirterek, “Cumhuriyetimiz gericiliğe, bağnazlığa, tutuculuğa karşı aydınlığı, çağdaşlığı savunmaktadır. Cumhuriyet ve demokrasi düşmanlarının bütün çabalarına rağmen Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek yaşayacaktır. Bizler Atamızın bizlere verdiği Cumhuriyeti koruma ve kollama görevini yerine getirmekten hiçbir zaman geri durmayacağız. Cumhuriyetin kazanıldığı topraklar olan Afyonkarahisar’ın milletvekili olmakla gurur duyuyorum. Türk Milleti’nin varlığı, Cumhuriyet’in kurulma süreci ile doğrudan bağlantılıdır. Cumhuriyet’in kurucu kadroları, dünya malı, makam mevki istekleri yerine devletin sürekliliğini, milletin hayatını esas almıştır.” ifadelerini kullandı.

“Cumhuriyet, yalnızca seçme ve seçilme serbestliği değildir”

Cumhuriyet’in kıymetini bilmek gerektiğini kaydeden Köksal, “Cumhuriyet rejimi Türkiye için en doğru kalkınma biçimidir. Siyasi anlamda Cumhuriyet, yalnızca seçme ve seçilme serbestliği olarak anlaşılıyor. Bu tanım doğru olmasına rağmen eksiktir. Cumhuriyet, aynı zamanda Hakkâri’de doğan vatandaşımız ile Edirne’de doğan vatandaşımızı, Ağrılı vatandaşımız ile İzmirli vatandaşımızı, şehirde yaşayan vatandaşlarımızla köylü vatandaşlarımızı eşit şartlara kavuşturan yönetim biçimidir. Anadolu’muzu kalkındıracak en doğru yönetim, Cumhuriyet yönetimidir. Kıymetini bilmek, Cumhuriyet’in faziletlerini anlatmak, boynumuzun borcudur.” dedi.

“Cumhuriyetin temelinde 6 ilke yer almaktadır”

Milletvekili Köksal açıklamasının devamda şu ifadeleri kullandı:

“Cumhuriyetimizin kurucusu, Başkomutan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’in temelindeki 6 ilkeyi, Cumhuriyet Halk Partisi’nin de tüzüğüne koydurmuştur. Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Laiklik, Devletçilik ve Devrimcilik, bu ilkelerdir. Bu ilkelerin birini bile yıpratmak, devletin kurucu iradesini ortadan kaldırmaya teşebbüstür.”

“Türkiye Cumhuriyeti sonsuza kadar yaşayacak”

Türkiye Cumhuriyeti’nin, Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği yolda ilerleyeceğini ve O’nun ilkelerine bağlı kalarak sonsuza kadar yaşayacağını söyleyen Köksal, “Cumhuriyet’in kurucu iradesi ve Cumhuriyet’in kurucuları, bu ülkenin çimentosu, üzerinde uzlaşma sağlanan, sevgiyle kalp köşkümüzde mukim olan önderlerimizdir. Cumhuriyet Bayramı, Mustafa Kemal Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün ve Cumhuriyet’in tüm kurucu iradesinin hatırlanması gereken bir gündür. Bu duygu ve inançla 98. yaşını kutladığımız Cumhuriyetin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Terörle mücadele de şehit olan kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyor, gazilerimize şükranlarımı iletiyorum.” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site apk Uzman Tescil