FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem, İlçeler, Politika 15 Ocak 2021 62 Görüntüleme

KAMUSEN,DEN CUMHUR BAŞKANINA MEKTUP

Değerli Kamu Çalışanları ve Emekli Arkadaşlarım İlimizin Güzide Basın Mensupları
Malumları olduğu üzere 2020 ve 2021 yıllarında memur ve memur emeklilerine yapılacak maaş zamlarının belirlendiği toplu sözleşme görüşmeleri, 2019 yılının ağustos ayında gerçekleştirilmiş ve uzlaşma sağlanamadığı için konu hakkındaki kararı Kamu Görevlileri Hakem Kurulu vermiştir. Buna göre kamu görevlileri ile emeklilerin sosyal ve özlük haklarında kayda değer bir kazanım sağlanamadığı gibi 2020 yılı için altışar aylık dönemler halinde %4’er, 2021 yılı için ise %3’er oranında zam yapılması karara bağlanmıştır.
Buna bağlı olarak 2020 yılı içerisinde memur ve emekli maaşlarına enflasyon farkı da dahil olmak üzere %11,56 zam yapılmışken yıllık enflasyon %14,6 olmuştur. Dolayısıyla geçtiğimiz yıl memur maaşları resmi enflasyon karşısında %3,04 erimiş bulunmaktadır. Her ne kadar TÜİK’in belirlediği yıllık enflasyon ortalama %14,6 olsa da çeşitli mal ve hizmetler %28,12; ulaştırma 21,12; gıda %20,61; ev eşyası 18,04; sağlık harcamaları %16,67 oranında zamlanmış, memur maaşları yıllık ortalama 463,86 TL zamlanırken aynı dönemde dört kişilik ailenin insanca yaşamak için vazgeçemeyeceği zorunlu harcamaları 965,10 TL yükselmiştir.
2021 yılına ilişkin olarak ise memur maaşlarına, yılın her iki yarısı için %3, toplam kümülatif %6,1 oranında zam yapılması kararlaştırılmıştır. Buna karşın TCMB enflasyon tahminini %9,4 olarak güncellemiştir. 2021 yılında enflasyon hedefine ulaşılsa bile memur maaşlarının gerçekleşen enflasyon karşısında eriyeceği daha şimdiden kesinleşmiştir: Zaten ocak ayında alınan %3 zam, mart ayı itibari ile vergi dilimindeki artışa gidecektir. Hal böyle olunca memur ve emeklilerimizin alım gücü yıldan yıla azalmakta, aile bütçesindeki açık her gün biraz daha büyümektedir. Enflasyon farkının alım gücünde bir telafi içermediği aksine geç kalmış bir mahsuplaşma ile memur maaşlarına reel anlamda sıfır zam yapıldığının tescili olduğu unutulmamalıdır. Enflasyonun toplumsal boyuttaki en olumsuz etkileri hiç kuşkusuz dar ve sabit gelirliler üzerinde görülmektedir. Memur ve emeklilerimiz alışveriş yapamaz, en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz hale gelmiştir. Ülkedeki gelir dağılımında adaletin sağlanması için en önemli araçlardan bir tanesi benimsenen ücret politikalarıdır. Gelişmeler karşısında ürünlerin fiyatına fahiş oranlarda zam gelirken maaş artışlarının enflasyonun bile altında kalması, gelir dağılımını bozacak, ekonomik olumsuzlukların yükünü yalnızca çalışan kesime yükleyecek bir etken olacaktır.
Bütün dünyayı etkisi altına alan COVİD-19 salgını çerçevesinde devletimiz, salgın sürecinin olumsuz ekonomik etkilerini azaltmak için değişik sektörlere yönelik ekonomik destek ve tedbirleri hayata geçirmiştir. Ülkemizde desteğe en çok ihtiyaç duyan kesimlerden birisi de maaşları enflasyonun bile altında kalan kamu görevlileri ve emeklilerdir. Bu çerçevede kamu görevlilerinin ve emeklilerin maaş artışlarının gerçekleşen enflasyon, yoksulluk sınırı ve refah payının temel alındığı bir mantık içerisinde belirlenmesi lüzumludur. Ortaya çıkan mağduriyetleri gidermek, enflasyona yenik düşen, temel ve alım gücünü yükseltmek amacıyla memur ve emeklilere de bir destek paketi açıklanması ve kamu görevlilerine ek zam verilmesi hususunu arz ve talep ederim.
Değerli katılımcılar Sayın Cumhurbaşkanımıza göndereceğimiz mektuplarla ilgili basın açıklamamıza katılımlarınızdan dolayı şahsım, şube başkanlarım ve sendika temsilci arkadaşlarım adına teşekkür ederim.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site by Uzman Tescil
%d blogcu bunu beğendi: