FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 8 Haziran 2020 762 Görüntüleme

KADINLARIMIZ *KÖŞEBAŞI İSTENİŞ HAKAN TÜPLEK

Yüce Tanrı insanı erkek ve kadın olmak üzere iki farklılıkta yaratmış. Erkekte tanım basit erkek her zaman erkek veya oğlan …. Kadın ise yaşadığı hayata göre zavallım şekilden şekile giriyor. Kelime kırılması da bir ayrı şanssızlık. Kız olur gız olur, karı olur, garı olur hepsi olur. Ama hepsi de hiçbir zaman hanımefendi olamaz. Ne acı değil mi, bu kanayan yara durar mı ? 2020 yılına kadar durmamış ise bu saatten sonra da durmaz. Ümitsiz vaka değilim ama, realiteyi de yok sayamayız . Gerçek bu. Toplumumuzda kadının değeri yok.

Dünyada ençok kadınını öldüren toplumlardan birisi olarak hiçbir zaman kendimizi bu konuda toparlayamayacağız.

*******

Sanıyorum elli yıl öncesine kadar bu toplum kadınlarını bu kadar çok öldürmüyordu. Kadının bir yeri ve değeri varmış demek ki. Bugün ise toplum hayatımızda o günlere göre sanırım kadınlarımızın değeri yok denecek kadar az. Dünya modern adımlar atarken, biz toplumca yobazlaşma adımları atmışız. Bu davranış bütünlüğünün sonucu bu, üstelik en hafif anlatımı ile bu … Yaşadığım toplumu modern toplumlar ile kıyaslıyorum da (!) yok yahuu böyle bir şeyi yaparsam medeni toplum yaşamına ağır hakaret etmiş olurum. Bunu doğruluğum adına yapamam. Beyaz bir boya kutusuna bir fincan siyah boya atmak gibi olur. Elin beyazını da lekeleriz. Kıyaslamayalım. Bu itiraf bize yeter. Ayıp yahuu. Biz ki savaşa çıkarken at üstünden yere inip kadınına han’ım diye hitap edip O’nun helalliğini alıp savaşa çıkan bir nesilin devamıyız. Hani işimize geldiğinde Osmanlı filan diyoruz ya, Türkçülük filan diyoruz ya işte Türk olmak, kanında Türk aknı taşımak kadınına bu kadar saygı duymak ve O’nu han’ım diyecek kadar yüce kabul etmektir.

*******

Her erkek kadınından fiziken güçlüdür. Kadınını dövebilecek, şiddet uygulayabilecek kadar güçlüdür. Lakin bu fiziksel gücü geride bırakan erkeğin onurudur. Hiçbir onurlu erkek kendisinden zayıf olduğunu bildiği kadınına şiddet uygulamaz. Erkekse …

*******

Maneviyatta bu kadar güçlü, değerli kadınlarımızın son yıllarda kül kadar değerinin kalması ne vahim bir durum. Feminist kadınlarımız sert ifadelerimden dolayı beni eleştirmeden önce umarım gözlerini Anadolu kadınına çevirip gerçeği bir kez daha görürler.

Nazım Hikmet’in de dediği gibi ‘’soframızdaki yeri öküzümüzden sonra gelen kadınlarımız’’ bu dizelere konu olacak kadar düşmüşlerse ayağa kalkmaları da pek mümkün değil gibi görülüyor.

Çare mi?

Türk kadını hızla araplaşan toplumda değerini kaybetti. At üstünden kadını için inen ve kadınına Han’ım diyen Han bugün yerini ‘len garı’ diye hitap eden erkek (!) e bıraktı. Oysa ki modern çağı yakalayan ve yaşayan toplumlarda kadın-erkek olmak fizeksel güç ayırımı değildir. Onlar’ı birbirinden ayıran özellik topluma ne kadar yararlı olduklarıdır.

Ülkesi için, toplumu için, neler başardığı dikkate alınır.

Velvesal cahil arap toplumu olmaya benzemek yerine kadınlarımıza daha çok değer versek sanıyorum modern toplum olma yolunda daha çok hızlı adımlar atacağız.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site apk Uzman Tescil