FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Politika 8 Mart 2021 248 Görüntüleme

İYİ Parti’den 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlaması

İYİ Parti Afyonkarahisar Teşkilatı tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle düzenlenen kahvaltı programında İYİ Partili kadınlar ve konuklar bir araya geldi.

Garden Kale otelde düzenlenen sunuculuğunu Enes Kamburoğlu’nun yaptığı etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Genel Başkan Meral Akşener in video mesajının izlenmesinden sonra gençlik kollarından Ebru Günal tarafından Genel Başkan Meral Akşener’in mektubu okundu.

İYİ Parti sosyal politikalar ve kadın politikalarından sorumlu il başkan yardımcısı Sebahat Demircigediği tarafından İYİ Parti Kadın Politikaları başkanı Ayşe Yanıkömeroğlu’ nun mesajı okundu.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET VAKALARI GÜN GEÇTİKÇE ARTMAKTA
Kadın Politikaları başkanı Ayşe Yanıkömeroğlu mesajında “Ülkemizde kadına yönelik şiddet vakaları gün geçtikçe artmakta, neredeyse her gün bir şüpheli kadın ölümü gerçekleşmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği derinleşmekte, pandemiyle birlikte kadınların ev içi yükü daha da artmakta ve kadın istihdam oranları düşmektedir. Siyasette, medyada ve toplumsal yaşamda eril dil yaygınlaşmakta, bunun sonucu olarak eril anlayış adalet sistemine de sıçramaktadır. Eril adalet anlayışı ise savunmalarda mağdur kadının onurunu zedeleyecek ifadeler kullanılmasına ve verilecek cezalarda indirime gidilmesine yol açmaktadır.

KAZANIMLARIMIZDAN ÖDÜN VERMEYECEĞİZ
Biz İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı olarak kadınların toplumda birey olarak var olduğu, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, kadınlara yönelik her türlü şiddetin ve ayrımcılığın önlendiği Türkiye hayalimiz gerçekleşene dek mücadelemize devam edeceğiz. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde gerçekleşmiş olan kazanımlarımızdan hiçbir zaman ödün vermeyeceğiz.” Diye ifade etti.

KADIN BİRLEŞTİRİCİDR, KADIN KORUYUCUDUR
Daha sonra kürsüye gelen İYİ Parti kadın kolları başkanı Öznur HIZ, 8 Martın bir farkındalık günü olduğunu söyledi. Kadın haklarının sadece bir günle sınırlandırılmaması gerektiğini vurgulayan Hız konuşmasında şu ifadelere yer verdi “Sayın başkanım, Saygı değer hanımefendiler, 8 Mart Dünya kadınlar günü münasebetiyle gerçekleştirdiğimiz Kadın ve demokrasi buluşmasına şahsım ve Partimiz adına hoş geldiniz diyor hepinize saygılarımı sunuyorum. Ben İYİ Parti Kadın kolları İl Başkanı Öznur Hız Kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi sosyal adaletin bir şartıdır kalkınmış bir toplumun inşa edilebilmesi için sosyal ,ekonomik, kültürel yönden ve çevresel güvenliği başarmak ön koşuldur.

HAYATIN EN AĞIR YÜKÜNÜ KADINLARIMIZ TAŞIYOR
Demokratik ileri bir tolum için kadınların güçlendirilmesi, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset ve hukuk alanlarında eşit fırsat ve olanaklarından yararlandırılmaları büyük önem taşımaktadır. Bundan 87 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk 1934’de kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkını birçok Avrupa ülkesinden önce vermiş. Bu alanda çok büyük bir adım atmıştır. O zamandan bu günümüze kadınlarımız demokrasinin en somut en meşru aracı olan sandık seçmeni olması kadınlarımıza yetmiyor. Hayatımızı şekillendiren tüm alanlarda, gerek karar alma, temsil etme ve geleceğini şekillendirmesinde aktif bir birey olmayı istemektedirler. Cinsiyetler arası adaletin sağlanması kadının geriye itilmediği günümüzün en büyük sorunu kadına şiddetin önlendiği ve istihdam edilip tüm haklarının korunduğu bir Türkiye istiyoruz. Hayatın en ağır yükünü kadınlarımız taşımaktadır. Küçücük yüreğine koskoca sevgiler sığdıran güçsüz bedenlerin güçlü ve kahraman kadınlarına tüm hakları verildiğinde Türkiye’nin kat be kat büyüdüğü ve adaletin tam olarak sağlandığı bir gerçektir.

KADIN VARSA DEMOKRASİ VARDIR
Değerli misafirlerimiz ülkemizdeki kadınlarımıza yapılan her türlü işkence, aşağılama, cinayetler ve haklarının ellerinden alınması yapılan her türlü olumsuzluklar mutsuz bir millet olmamızın en büyük gerçeğidir. Türkiye’nin refahı, kalkınması ve yükselmesi unutulmamalıdır ki kadınlarımızın mutluluğundan geçmektedir. Gelin Türkiyemizin, demokrasimizin inşasında kadınlarımızı da ortak edelim ve bu güzel ülkeyi gelecek nesillere güzel bir ülke bırakalım. Sözlerimi bitirirken katılımlarınızdan dolayı teşekkür ederim bütün kadınlarımızın ezilip ikinci plana atılmadığı kadın şiddetinin tamamen önlendiği tüm haklarını elde ederek ülkenin geleceğinden söz sahibi olduğu ekonomik güvencesinin sağlandığı güzel bir Türkiye yaratmak hepimizin hayalidir. Kadın varsa demokrasi vardır 8 Mart Dünya kadınlar günümüz kutlu olsun saygılarımı sunarım” dedi.
Çay ilçe teşkilatından emekli öğretmen İnci Özgün tarafından günün anlam ve önemini belirten bir konuşma ile kahvaltı programı sona erdi.

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site apk Uzman Tescil