resmin alt tagı
resmin alt tagı
Ana Sayfa Gündem, İlçeler, Politika 2 Temmuz 2020 263 Görüntüleme

İyi Parti Afyonkarahisar İl Başkanı Mehmet İnkaya bir basın açıklaması yaptı.

Herkesi saygı ve sevgiyle selamlarım. Parti binamızda yaptığımız basın açıklamalarımıza bulaşıcı hastalık nedeniyle ara vermiştik bu hafta tekrar başladık. Sosyal mesafeyi koruyup maskemizi takarak halkımızı bazı konularda aydınlatacağız. Türkiye’de üretilen ürünlerin hemen tamamında pazar, yani satış garantisi  yoktur.

Eskiden Devletimiz, kurumları aracılığıyla bazı ürünlerin fiyatlarını kontrol eder, değerine satış, uygun fiyata alış sağlardı . Örnek ,Et Balık Kurumu, Süt Enstitüsü Kurumu gibi.  Özelleştirilen bu kurumlar da piyasa kontrolünü elinden kaçırınca üretici de tüketici de  kimsesiz kaldı. Meyve ve sebzede zaten  böyle bir kurum ne yazık ki kurulamadı.

Bölgemiz İlimiz Kiraz üretiminde söz sahibi olan illerden birisidir. Bu yıl üreticiyi zirai don fazlasıyla etkiledi .Birkaç gün köylünün zararının karşılanması gerektiği konuşuldu. Elle tutulur gözle görülür bir hasar tespiti bile yapılmadı. Şimdide kirazın pazarlanmasında üretici büyük sorunlar yaşıyor. 3alıcı 3000 satıcı var.

Kiraz olgunlaştıktan 15 gün içinde toplanıp  pazarlanacak meyvedir. Eğer bu sürede toplayamazsanız kuru, çürür dökülür. Buğday, arpa ,ceviz fındık, incir üzüm  gibi kurutup saklayamazsınız. Elma gibi soğuk hava depolarında uzun süre de kalamaz ,kısa sürede toplanıp kısa sürede tüketilmelidir. Bu nedenlerle kiraz üreticisi şimdi dertli.

Kiraz makinayla toplanamaz ,mutlaka elle toplanacak; toplatıyoruz bir masraf ,iyisi kötüsü ayrılacak ,pazara hazırlanacak oda ayrı bir masraf ! Zaten sürülmesi ekilmesi, ilacı, budaması, sulaması ayrı bir masraf. Birde alıcı tüccar keyfiyeti kiraz üreticisini çileden çıkarmıştır.

Alım sezonunu alıcı tüccar belirler. Kirazın hepsi birden ermez bazıları erken erer . Toplar götürürsün olmaz bu fazla ermiş derler. Büyüklükleri aynı olmaz,’’ bu küçüklü ve seçilmemiş’’ der. Kızıl götürürsün ‘’bu gök, olgunlaşmamış ‘’der. En önemlisi alıcı az olduğundan sudan bahanelerle fiyatları genelde aşağı düşürür.

Olmadı, alımı durdurur. Mevsimi geldiğinden hızla eren kirazını satmak isteyen üretici, kaç lira olursa olsun satma derdine düşer. Milli ekonomiye katkısı olan kiraz pazarı serbest piyasa ekonomisi adı altında kendi kaderine terkedilmiştir. Hiçbir kurum ve kuruluş bu duruma çözüm aramamaktadır. Dar gelirli köylünün üreticinin ekmek parasını çıkardığı kiraz, iktidarların vurdumduymazlığından yok olup gitmektedir.

Eğer tarımda kendi kendine yeten bir ülke olacaksak  üretimi de tüketimi de pazarlamayı da  planlamalıyız. Eskilerin tabiriyle ‘’saldım çayıra Mevla’m kayıra ‘’dersek başka milletlere bağımlı yaşamaktan kurtulamayız. Kiraz üreticisinin de ,elma üreticisinin de kısacası üreticilerin, çiftçilerin feryatlarına  kulak verilmeli. Allaha emanet olunuz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site apk Uzman Tescil