FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 1 Mart 2021 458 Görüntüleme

Frigya Yemek Menüsü Oluşturuldu

Afyonkarahisar Valiliği himayelerinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Ayazini turizmini geliştirmeye yönelik komisyonlar oluşturulmuştu. Bu komisyonlardan biri de gastronomi komisyonudur. Komisyon başkanı Mustafa Sandıkçı başkanlığında komisyon önce Ayazini köyünde köylü hanımlarla görüşerek yemek kültürü, geçmişten günümüze yemek çeşitleri, yemeklerin içindekiler, nasıl pişirildiğine varıncaya kadar derleme yaptı. Ayrıca Frigya tarihinde yemek kültürü araştırması yapıldı. Bütün bu birikimler ve Afyonkarahisar genel yemek birikimi de dikkate alınarak Frigya ve daha özelinde Ayazini’nde misafirlere sunulacak Frigya yemek menüsü oluşturuldu.

Cumartesi günü Frigya yemek menüsü uygulamasına başlandı. Yemekler tek tek pişirildi. Vali Sayın Gökmen Çiçek’le telefonla yapılan görüşmede komisyon üyelerine başarılar diledi. Gastronomi komisyonunun hazırladığı Frigya yemek menüsünde üretilen yemekleri Vali Yardımcısı Sayın Mehmet Boztepe başkanlığında gurmelerin beğenisine sunularak değerlendirmesi alındı.

Vali yardımcısı Sayın Mehmet Boztepe “Valiliğimiz uhdesinde Ayazini çalışma grubu olarak Gastronomi komisyonunun Ayazini köyünde alan incelemesi sonucu ortaya çıkan bu yemeklerin Afyonkarahisar adına büyük kazanım. Frigya yemek menüsü için komisyon üyelerine, bu önemli çalışmayı organize ettiği için İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüze, mutfağını açtığı ve katkı verdiği için belediye başkanımıza ve Afbel’e teşekkür ederim. Frigya yemek menüsü oluşturulması önemli bir başarı ilimize hayırlı olsun ” dedi.

İl müdürü Mehmet Tanır “Valimiz Sayın Gökmen Çiçek’in talimatlarıyla yapılan bu çalışmada hep birlikte tarih yazıyoruz. Ayazini turizmini geliştirmek için sayın valimizin talimatlarıyla 10 komisyon oluşturduk. Gastronomi komisyonu Ayazini’nde yaptığı araştırmalar yaparak yemek kültürünü tespit etti. Bu bilgilere dayanarak Frigya yemeklerini oluşturdular. Başta komisyon başkanı Mustafa Sandıkçı hocamız olmak üzere komisyon üyeleri Akü Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümü hocalarımıza, dernek üyelerine, Aşçılar derneği başkanı Hamza Kalkan’a ve aşçılarımıza tek tek teşekkür ederim. Belediye başkanımız, Afbel ve İhsaniye Kaymakamlığının destekleri için ayrıca teşekkür ederim. Oluşturulan Frigya yemek menüsü hayırlı olsun “dedi.

Gastronomi komisyonu tarafından 28 çeşit yemek oluşturuldu. Gurmeler tarafından yemekler tadılarak değerlendirildi.

Gurmeler arasında Belediye Başkan yardımcısı Süleyman Karakuş, İhsaniye Kaymakamı Semih Doğanoğlu, Belediye Sosyal Kültürel İşler Müdürü İhsan Akar, Zaftoder başkanı Ali Gümüşhan, Afbel otel genel müdürü Muzaffer Aktan, Akrones otel genel müdürü Ünal Özgen, Haşhaşelle sahibi Süleyman Aşkın yer aldı.

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site apk Uzman Tescil