FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem, İlçeler, Politika 8 Ekim 2020 262 Görüntüleme

Emirdağ belediye meclisi Azerbaycan’ın yanında


Emirdağ Belediye Meclisi yaptığı meclis toplantısından Azerbaycan’a destek bildirisi yayımladı. Tüm partilerin desteklediği karar şöyle;​​​​


“AZERBAYCAN’IN ASKERİ HAREKATINI” DESTEKLİYORUZDağlık Karabağ’da 1994’te Azerbaycan-Ermenistan arasında imzalanan ateşkes antlaşmasından bu yana Ermenistan işgali süregelmektedir. Erivan yönetiminin yirmi altı yıldır uluslararası hukuka aykırı olarak Dağlık Karabağ bölgesini işgal altında tutmaktadır.12.07.2020’de Azerbaycan ve Ermenistan sınır bölgesi olan ve Dağlık Karabağ bölgesinin kuzeyinde yer alan Tovuz’da ciddi çatışmalar meydana gelmiştir. Ermenistan, sınır gerisinden Azerbaycan’ın askeri ve sivil yerleşim bölgelerine roketatar ve top atışları ile provokatif saldırılarda bulunmuş, Azerbaycan da mütekabiliyet esasıyla karşılık vermiştirDaha sonra 27 Eylül 2020 Pazar sabahında Ermenistan’ın yıllardır tekrarladığı gibi ateşkes ihlali yaparak Azerbaycan’ın sivil yerleşim yerlerini vurmuş ve bu saldırı sonucunda birçok Azerbaycanlı Türk kardeşlerimiz hayatını kaybetmiştir. Bu saldırıya müteakip Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri de Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Azerbaycan toprağı olarak tanınan işgal altındaki bölgelerde geniş ölçekli karşı atak operasyonları başlatmıştır.
 


Öncelikle bölgede en önemli aktörlerden biri olan Türkiye’nin pozisyonu Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünden, bölgede siyasi çözüm, kalıcı barış ve istikrardan yanadır. Ermenistan tarafından yirmi altı yıldır işgal altında bulunan ve bu süreç içerisinde uluslararası hukuka aykırı olarak atılan her adım bölgedeki barış ve istikrarın sağlanmasını engellemektedir.Türkiye her fırsatta söz konusu duruşunu ortaya koymakta ve bölgede kalıcı barışın tesis edilebilmesi için Dağlık Karabağ ihtilafının Azerbaycan’ın egemenlik hakları ve toprak bütünlüğü bağlamında çözülmesi gerektiğini ifade etmektedir. Dahası Türkiye-Ermenistan ilişkilerinde ikili anlaşmazlıklar çözülse dahi Dağlık Karabağ meselesi çözülmeden iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşemeyeceği tüm platformlarda dile getirilmektedir.İki Devlet Tek Millet olan kardeş Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Azerbaycan toprağı olarak tanınan işgal altındaki bölgelerde başlattığı harekâtını Emirdağ Belediye Meclisi olarak destekliyor, Azerbaycanlı Kardeşlerimize muvaffakiyetler diliyoruz. Belediye Meclisimiz Azerbaycan’ın yanındadır.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site apk Uzman Tescil