resmin alt tagı
resmin alt tagı
Ana Sayfa Gündem 8 Kasım 2021 156 Görüntüleme

Destek AFAD gönüllüleri eğitimden geçiyor

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının, afet ve acil durumların meydana getireceği maddi ve manevi zararı en aza indirmek ve toplumu afet ve acil durumlara karşı daha dirençli hale getirmek amacıyla 2018 yılında başlattığı “AFAD Gönüllülük Projesi” kapsamında Afyonkarahisar AFAD Gönüllüleri yönelik eğitimler devam ediyor.

Afyonkarahisar İl’inde e-devlet üzerinden gönüllülük başvurusunda bulunan 2 bin 279 kişiden AFAD Gönüllülük Sistemi üzerinden uzaktan eğitimlerini tamamlayarak “Temel AFAD Gönüllüsü” unvanı kazanan yaklaşık 200 gönüllümüzden 28’i, 3-7 Kasım 2021 tarihleri arasında İl AFAD Müdürlüğü eğitim alanlarında gerçekleştirilen Hafif Arama Kurtarma Eğitimini başarı ile tamamlayarak “Destek AFAD Gönüllüsü” olma yolunda sona yaklaştılar.

Arama kurtarma ekiplerinin oluşumu, bina hasar sınıflandırılması ve işaretlenmesi, olay yeri yönetimi ve koordinasyonu, enkaz değerlendirmesi ve sahaya giriş süreci, kurtarma aracı ve kurtarmada kullanılan makinaların tanıtımı, kurtarmada kullanılan ipler ve düğümler, kazazedenin sedyeye alınması ve taşıma usulleri, yüksekten ve derin yerlerden kurtarma konularında sınıf ve saha ortamlarında 5 gün süren eğitim hafif arama kurtarma tatbikatı ile sona erdi.

Daha önce de İlkyardım, Yangın ve İnsani Yardım konularında eğitim alan AFAD Gönüllüleri, Sistem içinde yer alan sosyal faaliyet görevlerini de tamamlayarak “Destek AFAD Gönüllüsü” unvanı kazanacaklar.

Gönüllülerin, görev alanlarına göre branşlaşmaya gidileceği “Uzman AFAD Gönüllüsü” eğitimlerinin ise 2022 yılında yapılması planlanmaktadır. AFAD Gönüllüleri almış oldukları eğitimler ile edindikleri bilgi, beceri ve afet öncesi yapacakları hazırlıklar ile sadece kendilerini ve çevresini korumuş olmakla kalmıyor; afetlerin sırası ve sonrasında yapılan çalışmalara verdikleri destek ile afet zararlarının azaltılmasında ve toplum afet direncini artırılmasında büyük rol oynamakta.

Bu nendenler hâlihazırda ilimizde AFAD Gönüllük Sistemine kayıtlı yaklaşık 2300 AFAD Gönüllü sayımızın artması için tanıtım ve bilgilendirme faaliyetlerimiz hız kesmeden devam ediyor. AFAD ise tüm Afyonkarahisar halkını başta deprem olmak üzere bölgemizin afete dönüşebilecek tehlikelerine karşı bilgilenmek ve hazırlıklı olmak için Afet Farkındalık Eğitimlerine katılmaya ve AFAD Gönüllüsü olmaya davet ediyor.

“Ben olmasam ne olur demeyin… Siz varsanız çok şey olur!”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site apk Uzman Tescil