FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 25 Nisan 2021 556 Görüntüleme

BİZ NEYİ NASIL YANLIŞ ANLIYORUZ

Merhaba Kıymetli Takipçilerimiz Ve Değerli Dostlar,

Malum virüs önlemleri kapsamında bu hafta 3 günlük bir sokağa çıkma kısıtlaması var. Marketler , manavlar , bakkallar ve bazı iş yerleri açık. Bu 3 günlük kısıtlamada bazı durumlar benim açımdan endişe verici. 23 nisan Cuma günü gazeteye gitmek için dışarı çıktık. Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu bir günde bu kadar insanın ne işi var diyerek kendi kendime konuşmaya başladım. Yanımdaki arkadaşlar kısıtlama olduğu günlerde sadece alış veriş için vatandaşların dışarı çıkabileceği ve görevli memur , vatandaşların olabileceği hatırlatmasında bulundular. Peki cidden bu kısıtlamaya, bu kurallara vatandaşlar uyuyorlar mı?

Karayolları kavşağından sanki ajan gibi vatandaşları takip etmeye başladık. Hatta bazen ara sokaklara girerek durumun vehametine şahit olduk. Ve gördük ki virüsle mücadele bir çok vatandaşın umrunda değil. Özellikle baktık bazı vatandaşlar ailecek çoluk çocuk hepsi dışarda. Bazılarına sorduk ‘’ NAPALIM KARDEŞİM EVDE HANIM ÇOCUKLAR SIKILDI’’ cevabını aldık. Bazıları cidden görevli. Ama çoğunluk keyfi dışarıda. Mesela , özellikle birkaç kişiye baktık müzeden çarşıya , çarşıdan yeşilyol , marketler falan derken epey bir yol kat etti.
Sonra marketlere bir göz atalım dedik. Girdik bir market zincirinin şubesine ama girmez olsaydık. İçerde sosyal mesafeden eser yok. Markette mübalağasız 70 civarı vatandaş var. Tıka basa dolu. Kasaya yaklaşmanın imkanı yok. Sanki kasa değil köprü gişesi ucu bucağı yok. Kasayı bekleyen 25 , 30 civarı market arabası var. Kasiyer arkadaşa soruyorum bu hal ne diye , sorduğuma soracağıma pişman oldum. Kasiyer ‘’ ABİ BU GÜN SÖZDE YASAK VAR AMA SEN GÖRÜYORSUN VAZİYETİ. ARTIK BİZDE BIKTIK. İÇERİNİN HALİNİ GÖRÜYORSUN ANA BABA GÜNÜ. UYARIYORUZ BİR SÜRÜ LAF YİYORUZ. BURALARA NE DENETLEMEYE GELEN VAR NEDE KURALLARA UYAN VAR. ‘’ demesi ile bizde kendimizi zorda olsa dışarı attık. Bir de bu marketlerde dikkatimi çeken bir şey oldu. Hani bu genelde yasakların olmadığı zamanlarda koca koca kamyon ve tırlarla caddenin yarısını , kaldırımın tamamını kapatıp saatlerce mal indiriyoruz diyerek vatandaşa zulüm edilen bir durum vardı hani. Bu yasaklarda ne hikmetse trafik daha rahat olduğu halde bir tanesini göremedim. Hani aklıma da gelmiyor değil bazı marketler bu günlerde bu işlemi neden yapmaz diye?

Kurallara önce kendimiz uymalıyız. Kendimiz bilinçlenmeliyiz. Devlet her kişinin , her bireyin veya her ailenin başına bir memur yada görevli dikemez. Tüm bu titiz çalışmaların ve uygulamaları gördüğüm kadar ile bir çok vatandaş hem yok sayıyor hem de alınan kararların yetersiz olduğundan şikayet ediyor. Her bir vatandaşımızın toplum ve kendi sağlığı için kurallara riayet etmesi şarttır. Emin olun ara mahallelerde 15 , 20 kişilik gruplar ile top koşturan koca koca adamlar ve çocukları da gördük , apartman bahçelerinden maskeden mesafeden bir haber teyzeleri , ablaları ve nineleri de gördük. Aslında virüsten ziyade kurallara uymamakla sınanıyoruz. Kimse bir şeylere ve birilerine bahane bulmasın. Lütfen herkes önce kendi kurallara uysun.

Hepinize kurallara uyulan , mesafelerin kısaldığı , eskiden olduğu gibi ramazanımızı , bayramımızı ve örf ve adetlerimizi ortak paye ile tek çatı altında toplandığımız günlere erişmemizi nasip etsin Rabbim.
Hoşçakalın

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site apk Uzman Tescil