FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 12 Kasım 2021 207 Görüntüleme

Başkan Zeybek; “Kültürel yaşama büyük destek oluyoruz”

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar Spor Lisesi’nin daveti üzerine öğrencilerle söyleşide bulundu.

Söyleşide öğrencilerin sorularına samimi cevaplar veren Belediye Başkanı Zeybek, başarısının sırlarını paylaştı. Başarıya giden yolun çalışmaktan geçtiğine dikkat çeken Zeybek Başkan, eğitim hayatında yaşadığı zorluklardan bahsederek, “Çok varlıklı ailenin çocuğu olmadığımız için lise eğitimimizde fırsat buldukça yaz aylarında inşaatlarda çalışırdık, Karşıyaka Mahallesi’ndeki takoz tuğla fabrikalarında çalışır, yine yaz aylarında sebze alır, satardık. Kış aylarında ise eğitim hayatımızı idame ettirirdik.  Kitapları şimdiki gibi bulma şansımız yoktu. Şu anki Oruçoğlu Çarşısı’nın olduğu yerde Oruçoğlu sineması vardı. Çarşının önünde açılan ikinci el kitapçısından kitap satın alırdık. Bir üst sınıfa geçenler okuduğu kitapları getirir, bulabilirsek takas ederdik.  Eğitim hayatı bitse dahi yarı yıl tatiline kadar kitaplarımızı tamamlayamazdık. Ama her şeye rağmen içimde bir azim vardı” dedi.

“Yokluk insanı birbirine kenetliyor”

İlk nüfus cüzdanım, siyah önlük, beyaz yakalıdır. Köyden amcanın birisi aynı tarihten mezun olan arkadaşları bindirdiği at arabasıyla Zülali Camii’nin arasında bulunan fotoğrafçıya götürdü ve şu anda Uzun Çarşı Kuveyt Türk Bankası’nın bulunduğu yerdeki Nüfus Müdürlüğün de yine hepimizi aynı tarihte kaydettirdi. 1976 yılında öğrencilik hayatımıza başladığımızda öğrenci olaylarının en yoğun olduğu dönemdi. Öğrenci çatışmaları hemen hemen her gün olurdu. Okumak çok zordu. Ailenin durumu iyi değilse sadece devletin verdiği kredi ile hayatını idame ettirebilirdin. Ama çok ciddi bir arkadaşlık bağı vardı. Yokluk insanı birbirine kenetliyor. O dönemde 80 öncesi arkadaşlarımızla şu an bin kişilik Whatsapp grubumuz var. Yılın belirli bir gününde mezunlar olarak bir ilde toplanırız. Arkadaşlarımızla okul bittikten sonra da ilişkilerimiz devam ediyor. Okul hayatı çok önemli. Edindiğiniz dostluklar neredeyse kan bağı olan kardeşinizden de ileri gelebilecek şekilde oluyor. O dönemdeki eğitim hayatında mezun olduğumuz Afyon İmam Hatip Okulu’nun ilk mezunları ve bizlerden üniversiteyi bitirmeyen hiçbir arkadaşımız kalmadı. Ciddi bir eğitim kalitesi vardı. Ama şimdi imkân ve üniversite sayısı fazla olmasına rağmen bakıyorum üniversite kontenjanlarında bir sürü boşluk oluyor” dedi.

“Gece gündüz çalışıyoruz”

Öğrencilere Afyonkarahisar Belediyesi’nin çalışmalarından da bahseden Zeybek Başkan; “Göreve geldiğimiz andan itibaren Afyonkarahisar’ımızı daha iyi noktalara getirmek için gece gündüz demeden çalışıyor, gayret sarf ediyoruz. 2019 yılı 31 Ekim tarihi itibari ile Dünyada 36 Türkiye’de ise 3 il içinde UNESCO Tarafından Yaratıcı Şehirler Ağına dâhil edildik ve Gastronomi şehri olduk. Ülkemizde Gaziantep, Hatay ve Afyonkarahisar gastronomi şehri olarak ilan edildi. İlçelerimizde dâhil olmak üzere şehrimize ait 600’e yakın yöresel ürünümüz var. Ürünlerimizden 30’u tescillendi, 35 ürün tescil sırası bekliyor diğerleri için de müracaat yapacağız.  Diğer illere göre tescilli ürün bakımından da birinci sırada olmak için çalışıyoruz. Önümüzdeki süreçte tescilli ürün sayımızı artıracağız. Gastronomi şehri olduktan sonra UNESCO bize yerine getirilmesi gereken beş koşul sundu. Onlardan biri de Gastronomi Festivali idi. Pandemi nedeni ile geçen yıl ertelenen Uluslararası Gastronomi ve Turizm Festivalimizi bu yıl 14-17 Ekim tarihlerinde gerçekleştirdik. 15 ülkeden büyükelçi katıldı, Brezilya Kanada gibi şehirlerden de aşçılar geldi. Festivalimizi ünlü isimler ve ünlü şeflerin katılımı ile geniş kitlelere duyurduk. Akabinde tanıtım çalışmaları kapsamında Kültür ve Gastronomi Buluşması etkinliklerinin ilkini Balkan ülkelerine yaptık. Saraybosna ve Makedonya’da şehrimizin lezzetlerini ve kültürünü tanıttık, aktardık. Kültür buluşmalarının devamı gelecek şu an için Fransa, Azerbaycan ve Şuşa’ya da ziyaret gerçekleştirmeyi planlıyoruz”

“Kültürel yaşama büyük destek oluyoruz”

Afyonkarahisar’ın kültür hayatının gelişmesi noktasında yürütülen çalışmalardan da bahseden Belediye Başkanı Mehmet Zeybek; “Kültürümüze sahip çıkıyor, Afyon evlerinin restorasyonunu yapıyor ve sokak sağlıklaştırma projesi ile turizme kazandırmaya çalışıyoruz. Aynı zamanda Dünyaca ünlü etkinliklere de ev sahipliği yapıyoruz. Son olarak Dünya Motokros Şampiyonası yapıldı. 160 binden fazla seyirci Afyon’u izledi 180 farklı TV kanalında yarışmalar yayınlandı. Ödüllü padok ve pistlerimiz alanında en iyi yarışçıları ağırladı. Sekiz günlük turnuva kapsamında önemli isimlerde konser verdi. Hem eğlenceye hem de yarışa doyduğumuz güzel bir şampiyona geçirdik. Tanıtım çalışmalarımızı her alanda yaparken bu yıl 3 uluslararası festival ve kitap fuarı tertipledik. Şehrimizi her alanda anlatmaya ve duyurmaya devam edeceğiz. Siz gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakma adına kararlı ve emin bir şekilde çalışmalarımız sürecektir.”

Program soru cevap bölümü ile devam etti. Başkanı Mehmet Zeybek öğrencilerin sorularına samimi cevaplar vererek, geleceğimizin teminatı kıymetli çocuklarımıza yaşadıkları şehirdeki olup bitenler hakkında bilgiler verdi. Söyleşi sonunda Afyonkarahisar Spor Lisesi Okul Müdürü Nihat Selek ise Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’e katılımlarından dolayı teşekkür ederek başarılarının devamını diledi.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site apk Uzman Tescil