FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem 26 Ekim 2021 212 Görüntüleme

Balkanlarda Afyonkarahisar’ın lezzet rüzgârı esti

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve ekibi, kadim şehrimiz Afyonkarahisar’ın tarihini, kültürünü ve yüzyıllardır süre gelen mutfağını tanıtmak amacı ile etkinlik düzenledi. Saray Bosna’da yapılan tanıtımın ardından bu kez de Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te program düzenlendi.

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek önderliğinde Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te “Afyonkarahisar Tanıtım Günleri” etkinliği düzenlendi. Tarihi Kurşunlu Han’da düzenlenen, Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Başkan Yardımcılarımız Süleyman Karakuş, Benol Kaplan ve Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz İhsan Akar’ın ev sahibi olduğu etkinliğe; Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, Türk Demokratik Partisi Genel Başkanın ve Milletvekili Beycan İlyas, Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç, Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Afyonkarahisar anlatıldı

Şehrimizin zengin mutfağının yöresel lezzetlerinin de sunulduğu programda davetlilere Afyonkarahisar’a özgü tandır çorba, patlıcan musakka, keşkek üzerinde bütün et, kaymaklı ekmek kadayıfı ve vişne şerbeti ikram edildi. Programda şehrimizin kültür mirasları, ticari potansiyeli, sektörel faaliyetleri, sosyal yaşamı, gastronomisi ve fiziki özelliklerine yönelik bilgilerde paylaşıldı. Kültürlerin kaynaşması, Afyonkarahisar’ın tanıtılması hedefi ile yapılan etkinlikte açıklama yapan Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar’ın iç Ege’de merkezi bir konumda olduğunu belirterek şehrimizin tüm yolların kesişme noktası olduğuna dikkat çekti.

“620’ye yakın yöresel ürünümüz var”

Afyonkarahisar’ımızın 620’ye yakın yöresel ürününün olduğunu konuşmasında davetlilere bahseden Başkanı Zeybek, şöyle konuştu; “Bunların bir kısmı Türk Patent Enstitüsünce tescilindi. 30’a yakın ürünümüz ise tescil sırası bekliyor, diğerlerini de peyderpey dosyalarını hazırlayıp gönderiyoruz. 2019 yılında zengin bir mutfağa sahip olan Afyonkarahisar’ın gastronomi şehri olabilmesi için önemli çalışmalar hazırladık ve UNESCO’ya müracaat ettik. 31 Ekim tarihi itibariyle 2019 yılında UNESCO tarafından dünyada 36 ilden, ülkemizden de 3 ilden birisi olarak Hatay ve Gaziantep’ten sonra gastronomi şehri ilan edilen üçüncü il olduk. Gastronomi şehri ilan edildikten sonra UNESCO’nun yaptırımlarını tek tek yerine getiriyoruz. Bu kapsamda son olarak 14 – 17 Ekim tarihleri arasında Afyonkarahisar Uluslararası Turizm ve Gastronomi festivalini gerçekleştirdik. Festivalimize muazzam bir katılım ve ilgi oluştu. Ünlü şefler ve sanatçıların da yer aldığı festivalimizi gelecek yıl da büyük bir coşku ile düzenlemeyi hedefliyoruz. Bosna Hersek ardından yurt dışı tanıtımları kapsamında sıradaki durağımız Makedonya oldu. Sizleri Afyonkarahisar sofrasında bir arada görmekten, şehrimizi sizlere anlatmaktan dolayı oldukça mutluyuz. Misafirperverliğiniz için teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu. Gastronomi ve Kültür Buluşmalarının bir sonraki durağı ise Karabağ’ın Şuşa şehri, Belçika ve Fransa olacak.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

İlginizi çekebilir

DİKKAT BAŞKAN ÇIKABİLİR!..

DİKKAT BAŞKAN ÇIKABİLİR!..

Hazır Site apk Uzman Tescil