resmin alt tagı
resmin alt tagı
Ana Sayfa Sağlık 18 Nisan 2022 79 Görüntüleme

Alper Pehlivanlı’dan vitamin ve gıda takviyeleri açıklaması

Afyonkarahisar Eczacı Odası Başkanı Ecz. Alper Pehlivanlı basın açıklaması gerçekleştirdi.

Afyonkarahisar Eczacı Odası Başkanı Ecz. Alper Pehlivanlı gerçekleştirdiği basın açıklamasında “İnternet üzerinden satış sınırlamasının vitamin ve gıda takviyelerini de kapsamasını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Alper Pehlivan’ın açıklaması şu şekilde:

“Geçtiğimiz hafta Sayın Cumhurbaşkanımız, İnternet üzerinden satış yapan e-ticaret platformlarına yönelik düzenleme yaparak sınırlama getireceklerini ifade etmişlerdir.

Özellikle pandemi ile birlikte kullanımı daha da artan ve gıda takviyesi olarak adlandırılan, ancak özünde ilaç olan, vitamin, mineral ve bitkisel tıbbi ürünlerin eczane dışında, internet veya marketler üzerinden satılması, tam kontrol edilmediği ve denetlenemediği için toplum sağlığı ve kamu yararı açısından çok ciddi sorunlara yol açmaktadır.

Gıda takviyelerinin bilinçsizce kullanılması, muhtemel ilaç etkileşimi ile birlikte, ilaçların etkinliğinin azalmasına, yan etkilerinin artmasına ve buna bağlı olarak hastalık ve ölüm vakalarının oluşmasına da neden olabilmektedir.

Örneğin, internetten pazarlanan ve içeriğinde “Sibutramin” adlı etken madde bulunan zayıflama ürünlerini kullanan vatandaşlarımız, hayatlarını kaybetme riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Ayrıca internet üzerinden temin edilen birçok gıda takviyesinin de sahte olduğu tespit edilmektedir.

Bu nedenle Ülkemizde sağlığa ilişkin ürünler, Türkiye’nin 28 bin noktasında hizmet veren eczanelerden temin edilerek eczacı danışmanlığı ile kullanılmalıdır.

İnternet üzerinden satışta yapılacak sınırlama kapsamına vitamin ve gıda takviyelerinin de alınması toplum sağlığı açısından önem arz etmektedir.”

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site apk Uzman Tescil