FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem, İlçeler, Politika, Spor, Türkiye 17 Kasım 2020 423 Görüntüleme

AFYON’UN YENİ NORMAL DOĞUM MERKEZİ ÖZEL AFYON FUAR HASTANESİ


Değerli okurlarımız, günümüzde oldukça popüler olan suda doğumu ele aldık. Son dönemlerde Cansu Tosun, Sinem Kobal, Ayşecan Tatari, Zeynep Demirel gibi birçok Tük ünlünün yanı sıra Dünyaca ünlü Iskra Lawrence’de suda doğumu tercih eden ünlüler arasında. Ünlülerin suda doğum tercihleriyle birlikte anne adayları suda doğumla ilgili merak edilen soruların yanıtlarını aramaya başladı.
Afyonkarahisarlı anne adayları artık suda doğum yapma imkanına sahip. Afyon Özel Fuar Hastanesi Afyonkarahisar’da suda doğum ünitesi kurarak ilimizde bir ilki gerçekleştirdi.
Suda doğuma olan ilginin yanı sıra ülkemizde ve ilimizde de sezaryen doğumlar oldukça fazla bu noktada Özel Fuar Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum doktoru Op. Dr. İsa Şükrü Öz ile bir röportaj gerçekleştirdik. Çok sayıda anne adayının merak ettiği birçok soruyu Op. Dr. İsa Şükrü Öz’e yönelttik.
SUDA DOĞUM NEDİR?
Anne adayının doğum için özel tasarlanmış küvet benzeri bir ünite içerisine girerek, doktor kontrolünde vajinal doğumda bebeğin suyun içerisinde dünyaya gelmesiyle son bulur.

SUDA DOĞUM NE ORANDA RİSK TAŞIR?
Diğer doğum türleri ile aynı oranda riskler taşıdığından güvenle tercih edilen bu yöntem sayesinde kan akımı artar, böylece rahim içinde olan kasılmalar rahatlık ve düzene girer sıcak suyun etkisiyle bebeğin dünyaya gelişi sırasında oluşabilecek vajina yırtılması riski azalır. Rahim içinde su dolu bir kesecikte yer alan bebek benzer sıcaklıktan su ile dolu bir havuzun içine doğduğundan, stres oranı daha düşüktür. Anne adayına ve bebeğe yan etkisi ya da zararı bulunmayan suda doğum yöntemi uygulamadan önce anne adayı ve bebek gerekli sağlık kontrolünden geçirilir. Suda doğumun tam donanımlı hastanelerde suda doğum ünitesine sahip, deneyimli bir ekip tarafından gerçekleştirilmesi büyük önem taşır.

NEDEN SUDA DOĞUM TERCİH EDİLMELİDİR, AVANTAJLARI NELERDİR?
Anne adayının stres seviyesini azaltmakta oldukça etkili bir yöntemdir. Bebek anne karnından dış ortama daha yumuşak bir geçiş sağlar. Suyun sağladığı doğal rahatlatıcı ortam sayesinde hem anne hem bebek daha az tramvaya maruz kalır.
Suda doğum ünitesinde gerçekleştirilen doğumun avantajları şu şekilde sıralayabiliriz;
-Doğum sancıları hafifler,
-Anne adayı ve bebeği rahatlatır,
-Vücut ağırlığı daha az hissedildiğinden anne adayı daha rahat hareket eder,
-Doğum süresini kısaltır,
-Endorfin salgılanması artar ve böylece daha az ağrı hissedilir,
-Bebeğin çıkış yaptığı kanalların yumuşamasını sağlayarak esnekliği artırır,
-Vajinal bölgeye kesi uygulanmasını azaltır,
-Suni sancı gibi medikal müdahaleleri gerektirmez.

SUDA DOĞUM HANGİ ŞARTLARDA UYGULANIR YA DA UYGULANMAZ?
Suda doğum öncelikle gerekli sağlık kontrolü yapıldıktan sonra anne ve bebeğin bu yöntem için uygun olduğuna karar verilerek yapılır. Çoğul gebeliklerde ve 37 haftanın altındaki gebeliklerde suda doğum tercih edilmez. Ayrıca annede herhangi bir nedenle enfeksiyon tablosu veya vajinal kanama varsa suda doğum yapılamaz. Bebeğin henüz doğum pozisyonu almamış olması ve doğum kilosunun yüksek olması da suda doğumu engelleyen durumlar arasındadır.
Tüm şartlar suda doğum için uygunsa anneye detaylı bir hazırlık eğitimi verilir. Doğum başladığında anne, suda doğum için gerekli eğitim almış olan personel ve uzman hekim eşliğinde önceden hazırlanmış ve devamlı takip edilen ılık suya girer. Ilık su annenin rahatlamasını sağlayarak stres seviyesini azaltır. Endorfin hormonu sayesinde ağrılar ve sancılar hafifler. Eğitimde öğretilen doğru nefes yöntemleri ile de sancıların azalması sağlanır. Hekim yönergeleri eşliğinde suda doğum gerçekleşir. Hekimin suda doğum konusunda tecrübeli olması gerekmektedir.

FUAR HASTANESİ’NDE SUDA DOĞUM NASIL GERÇEKLEŞİYOR?
Öncelikle Afyon’da suda doğum ünitesi olan ilk hastaneyiz. Hastanemizde tam donanımlı suda doğum ünitesiyle birlikte, gebeler için gebe okulumuzda mevcut.
Suda doğum tercih eden anne adayları için, doğum yaklaştığı dönemlerde anne adaylarımızı çeşitli aralıklarla suda doğumun gerçekleştirileceği doğum havuzumuza alıyoruz. Bu sayede annenin ağrılarının azalması ve daha rahat bir ortam sağlıyoruz.
Bu yöntem sayesinde annenin kasları gevşiyor ve doğum rahat bir şekilde suyun içerisinde gerçekleşiyor. Bebek doğduktan sonra anne ve bebeğin ilk karşılaşması suyun içerisinde gerçekleşiyor.

ÖZEL FUAR HASTANESİ’NDE GEBELER İÇİN GEBE EĞİTİM MERKEZİDE MEVCUT. BU NOKTADA SORMAK İSTİYORUZ, SUDA DOĞUM DÜŞÜNEN ANNE ADAYLARI EĞİTİM ALMALI MIDIR?
Anne adaylarının suda doğum için eğitim almaları şartı yoktur. Fakat eğitim alan anne adayları eğitimli gebedir ve eğitimli gebeler neyin, neden yapılacağını bildiği için her şey planlı bir şekilde olması gerektiği gibi ilerler. Eğitimlere katılan anne adayları büyük mesafe kat etmiş oluyorlar.

SUDA DOĞUMDA TECRÜBE NE DERECE ÖNEMLİDİR?
Suda doğum da en önemli noktalardan birisi doğumun mutlaka tecrübeli ellerde yaptırılması unsurudur. Bebeğin suyun içerisinde doğumu esnasında bu sürecin iyi yönetilmesi oldukça önemlidir. Yeterli seviyede tecrübesi olmayan hekimler suda doğum yaptıramazlar. Suda doğum konusunda Afyon’da bir ilk olan hastanemiz gerek hekim tecrübesi gerekse doğum ünitesi anlamında üst seviyededir. Bütün anne adaylarımızı hastanemize bekliyoruz.

SAYIN ÖZ, EN DÜŞÜK SEZARYENLE DOĞUM YAPTIRAN DOKTOR ÖDÜLÜNE SAHİP BİR DOKTORSUNUZ. BU NOKTADA FİKRİNİZİ ALMAK İSTERİZ NORMAL DOĞUM MU, SEZARYEN DOĞUM MU?
Normal doğum gerçekleştiren bir anne adayında içgüdüsel bir süreç ilerler. Gerekli olmadıkça bu süreç bozulmamalıdır. Sezaryen doğum en son çare olarak tercih edilmeli normal süreç bozulmamalıdır.

SUDA DOĞUM MU, NORMAL DOĞUM MU?
Suda doğum normal doğumun başka bir şekli, yani normal doğum ve suda doğum iki farklı doğum şekli değildir. Normal doğumun suyun içerisinde gerçekleşme hali suda doğumdur. Bu noktada suda doğumu normal doğumun daha konforlu şekli olarak düşünebiliriz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site apk Uzman Tescil