FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem, İlçeler, Politika 7 Ağustos 2020 465 Görüntüleme

AFYONKARAHİSAR’DA KOVİD-19 DENETİMİ

İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında kent genelinde iş yerleri, kafeteryalar ve toplu taşıma araçlarında denetimler yapılıyorAfyonkarahisar’da İçişleri Bakanlığının valiliklere gönderdiği “Koronavirüs Denetimleri” genelgesi kapsamında kent genelinde pazarlar, iş yerleri, marketler, toplu taşıma araçları, alışveriş alanları, lokantalar ve kafeteryalarda denetimler yapılıyor.

      Vali Gökmen Çiçek, Belediye Başkan Vekili Mustafa Oğuz, Başkan Yardımcısı Murat Öner ve ATSO Başkanı Hüsnü Serteser, kent merkezinin en işlek caddelerinde denetimlere katılarak işletmelerde ve sokaktaki vatandaşların sosyal mesafe kuralı, hijyen ve maske kullanımı zorunluluğuna uyulup uyulmadığı denetlendi.

    İşletmelerde ve sokaktaki vatandaşlarla sohbet eden ve maske dağıtan Vali Çiçek ve Başkan Vekili Mustafa Oğuz,  sosyal mesafenin korunması, maske kullanımı ve hijyen kurallarına uygun hareket edilmesini istediler. Vali Çiçek, İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında Türkiye genelinde eş zamanlı yoğun denetimler yapıldığını ve  tüm il valileri ile kurum amirlerinin sokaklar ve meydanlarda denetimlerde olduğunu söyledi.

“AFYONKARAHİSAR HAKLI DUYARLI

      Afyonkarahisar’da halkın duyarlı olduğunu dile getiren Çiçek, şöyle konuştu:”Valilikten çıktığımız andan itibaren sokaklar, caddeler ve işletmelerde herkesin maske taktığı, sosyal mesafelerine dikkat ettiklerini gözlemledik. Fakat bu hastalık bir anlık bir şey ve şakası yok. Biz sürekli bu konuda vatandaşlarımızdan ‘ne olursunuz kendiniz, çocuklarınız ve bizler için duyarlılığımızı hiç bırakmayalım’ diyoruz. Bazen belki sıkılıyoruz ve zor oluyor. Ama bırakmamak zorundayız. Afyonkarahisar’ımız kavşak noktası bir şehir ve ilçelerimizde büyük. Bizler bu konuda duyarlı ve dikkatli olmamız gerekiyor. Bütün illerimiz hassas ama biz onlara göre daha çok hassasiyet göstermek için çabalayacağız.”

Çiçek, Afyonkarahisar’daki koronavirüs vakalarına ilişkin de “Tüm Türkiye’de olduğu gibi vaka durumunda bizde de bir miktar artış oluyor. Afyonkarahisar olarak bu konuda gerçekten  halkımızın duyarlılığı ve bizlerin aldığı sıkı tedbirler etkili oluyor. Yine filyasyon ekiplerimizin sürekli dışarda olması ve karantina tedbirlerimizi uygulamakla koronavirüs kontrolümüz dışına çıkmış değil. Yani kontrolümüz altında ve sağlık sistemimiz de aynı şekilde çalışıyor.”dedi. Yasakların kalkmasının ardından vatandaşların rahat hareket etmesinden dolayı vakalarda artışın olduğunu belirten Vali Çiçek, diğer illere göre durumun çok kötü olmadığını vurguladı.

“Aslında kötü değiliz demekten de korkuyorum” diyen Çiçek, “Biz sürekli en kötü bizmiş gibi düşüneceğiz. Avrupa ve dünyanın bir çok yeri bu hastalıkta dökülürken biz ülke olarak her türlü tedbiri aldık. Gayet de güzel yönetim sergiledik. Hastalık şuanda bizim kontrolümüz altında. Maske ve sosyal mesafe kuralına dikkat ettiğimiz sürece biz bu hastalığı kesinlikle yeneceğiz.” İl Emniyet Müdürü Ali Temiz de kentte bütün kurumlarla birlikte Kovid-19 tedbirleri kapsamında maske, sosyal mesafe ve hijyen konusunda denetimler yaptıklarını anlattı.Afyonkarahisar halkının büyük kısmının maske taktığını ifade eden Temiz, “Bazı vatandaşlarımızda yanlış maske kullanımından dolayı uyarılarda bulunduk. Bu sayede ikazlarımızla birlikte vatandaşlarımıza bulaşı engellemeye çalışıyoruz. Bu konuda da vatandaşlarımızdan kendi sağlıkları ve sevdikleri açısından bizlere yardımcı olmalarını istiyoruz.” diye konuştu.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site apk Uzman Tescil