FLAŞ HABER:
Ana Sayfa Gündem, İlçeler, Politika 2 Aralık 2020 393 Görüntüleme

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ


1992 yılında Birleşmiş Milletler aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü Dünya Engelliler Günü olarak ilan etti. Bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu 5 Mart 1993 tarihli ve 29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla tanınmasını istedi. Her yıl olduğu gibi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü farklı etkinliklerle ele alınıyor. Birçok özel eğitim kurumunda, bakanlıklarda, televizyonlarda bu güne yönelik etkinlikler yapılmaktadır. Maalesef bu sene pandemi dolayısıyla 3 Aralık Dünya Engelliler günü buruk geçecek fakat asla sessiz kalmayacağız. Bu farkındalığı bizler sosyal medya üzerinden yürütmeye devam edeceğiz . Engelliler için kurulmuş dernekler, federasyonlar ve üst örgütleri bu günler çerçevesinde toplumu bilgilendirme çalışmaları yapmakta. Engelli insanların yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. İnsanların engelli olmaları çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sonuç olmakla birlikte, biz engellilerin normal bir hayat sürebilmemiz ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür. Bu anlamda, bizlere acıma duyguları ile yaklaşmak yerine, sahiplenmek bizleri sevmek ve saygı göstermek biz engelli bireylere yaşama sevinci verecektir. Biz toplumun aynasıyız, Resulullah’ ın mirasıyız. Kentsel olarak yaşamış olduğumuz fiziki şartlardan tutun, bizler engeller noktasında kanuni ve hukuki haklarımızın gasp edilişine kadar birçok noktada engel yaşıyoruz. Bu engellere neden olan fiziki şartların oluşmasında bize en fazla engel olan duyarsız olan vatandaşlarımız… Bu noktada halkın duyarlı olması lazım. Sadece belediye ve valiliklerin çabalarıyla bu engeller aşılmaz. Ancak toplumsal birleşmeyle bu sorunlar çözülebilir. Siz Vatandaşlarımızdan Ricamız;
Bizler için, bizleri düşünerek kaldırımları ve yaya yollarını gereksiz işgal etmemenizdir. Memleketimizde engelli kardeşlerimizin de olduğunu lütfen unutmayalım. Bizler için asıl engel fiziksel engellerimiz değil bizleri unutan, bizleri düşünmeyen kardeşlerimizin önlerimize koydukları engellerdir. Lütfen attığınız her adımda bizimde var olduğumuzu hatırlayın.
Kamu Kuruluşu ve Özel Sektör idari yöneticilerinden de ricamız; TC. Başbakanlık ve Personel Prensipler Genel Müdürlüğü tarafından, 3 Aralık 2002 tarihinde ‘2002/58’ sayılı Genelge uyarınca yayımlanan;
Ulusal düzeyde kabul edilen 10-16 Mayıs Sakatlar Haftasının ilk günü ile 3 Aralık Dünya Özürlüler Gününde, özürlülere yönelik faaliyet gösteren Konfederasyon, bağlı federasyonlar ve derneklerin kamu görevlisi olan yönetim kurulu üyeleri ile kamuda görev yapan tüm özürlüler idari izinli sayılacaktır.
Olumsuz hava koşulları nedeniyle valiliklerce okulların tatil edilmesi halinde aynı bölgedeki kamu görevlisi özürlüler, ayrıca bir talimat ve talebe gerek kalmadan, belirlenen tatil süresince izinli sayılacaktır. Bu durumu engelli kardeşlerimizin bizzat kendilerine sözlü olarak iletmeleridir.
Tüm Engelli Kardeşlerimizin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutlar. Sağlıklı, Mutlu ve Engelsiz Günler Dileriz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Hazır Site apk Uzman Tescil